Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

24 Yıllık Rami Esnafı Esenyurt'ta 'Modern Çarşı'ya Taşınacak

'24 yıldır Rami'nin sağlıksız koşullarında yaşıyoruz' diyen kuru gıdacıların imdadına TOKİ ve İTO yetişti. TOKİ'nin Esenyurt'ta vereceği arsaya 'modern kuru gıda çarşısı' inşa edilecek.

Radikal Gazetesi
24 Yıllık Rami Esnafı Esenyurt'ta 'Modern Çarşı'ya Taşınacak

'24 yıldır Rami'nin sağlıksız koşullarında yaşıyoruz' diyen kuru gıdacıların imdadına TOKİ ve İTO yetişti. TOKİ'nin Esenyurt'ta vereceği arsaya 'modern kuru gıda çarşısı' inşa edilecek.

Rami Kuru Gıda Toptancıları’nın yıllardır kurduğu modern tesis hayali sonunda gerçekleşiyor. İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği ve TOKİ işbirliğiyle hayata geçirilecek proje kapsamında, Rami’deki toptancı halinde faaliyet gösteren 1200 civarında esnaf, Esenyurt’ta inşaa edilecek yeni ve modern bir tesise taşınacak.

Projenin temellerinin 2.5 yıl öncesine dayandığını belirten İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Rami’deki altyapı sıkıntılarının esnafı ve kendilerini yeni bir yer arayışına yönelttiğini söyledi. Eskiden tüm gıda toptancılarının Eminönü’nde olduğunu anlatan Yalçıntaş, “Zamanla Eminönü bu yükü taşıyamaz oldu. 70’li yıllarda bir kısmı Unkapanı’na taşındı sonra da Rami’ye” dedi.

Rami Kışlası kütüphane olacak

TOKİ ile AB standartlarında yeni bir yer inşa edeceklerini vurgulayan İTO Başkanı, “İlk aşamada Başakşehir Esenyurt’ta TOKİ bir yer temin edecek. Arsayı da inşaatını da TOKİ üstlenecek. Maliyetler projenin ayrıntıları kesinleşince ortaya çıkacak. Gerekli finansman ayağında da büyük ihtimalle Halkbank ile çalışacağız” diye konuştu. Yalçıntaş, Rami Kışlası’nın da kültür başkenti kapsamında bir kütüphaneye dönüştürüleceğini ifade etti.

Konut da yapacak

Rami esnafı için modern bir çarşının gerekli olduğunun altını çizen TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, “Başbakan Erdoğan bu konuda bana iki kez talimat verdi. Dün konuştuk, bugün de süreç hemen başlasın diye bir imza atalım dedik” diye konuştu. Çarşı için iki arsa arasında kararsız olduklarını belirten Bayraktar, hem Rami Kışlası’nın tarihi özelliklerinin ortaya çıkacağını hem de esnafın daha sağlıklı koşullarda çalışacağını ifade etti. İnşaat için en az 300 bin metrekarelik bir arsa gerekeceğini anlatan Bayraktar, dükkânların da 100-120 metrekare olacağını aktardı. Proje kapsamında ayrıca, eş zamanlı olarak bir de konut projesi yürütülecek.

‘Bizi zorla Rami’ye yerleştirdiler’

İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği Başkanı Günay Kotil de, Rami’de sıkıntılarının çok olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Gıda sağlığını tam olarak sağlayacak bir çarşımız yoktu. 1986 yılında dönemin belediye başkanı bizi zorla Rami’ye taşıdı. Gıda için hiç sağlıklı bir yer olmamasına rağmen. Şu anda Rami’de dükkanı olmayanları yeni yere almayacağız. Yeni yere taşınacak durumu olmayanlar da başkalarıyla anlaşarak devredebilir. Çok mutluyuz, bana İstanbul’un tapusunu verseniz, bu kadar kıymetli olmazdı.”

ETİKETLER: gayrimenkul
http://www.yapi.com.tr/haberler/24-yillik-rami-esnafi-esenyurtta-modern-carsiya-tasinacak_78203.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!