Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

250 Yıl Boyunca En Güvenli Bölge İzmit ve Çevresi’

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Tutkun, İzmit ve çevresinin 250 yıl boyunca Türkiye’nin en güvenli bölgesi olacağını, çünkü burada yaşanan depremin ardından zeminin yerine oturduğunu söyledi.

Zamananakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Tutkun, İzmit ve çevresinin 250 yıl boyunca Türkiye’nin en güvenli bölgesi olacağını, çünkü burada yaşanan depremin ardından zeminin yerine oturduğunu söyledi.

Prof. Dr. Tutkun, 17 bin kişinin hayatını kaybettiği Marmara depreminden, Türkiye’de yaşayan herkesin büyük ders çıkardığını ifade etti. Depreme karşı her an tetikte olunması gerektiğini belirten Prof. Dr. Tutkun, şöyle konuştu: “İzmit ve çevresi 250 yıl boyunca Türkiye’nin en güvenli bölgesi olacak. Burada yaşanan depremin ardından zemin yerine oturdu. Ayrıca, depremin ardından yapılan binalar aynı şiddette bir depremi kaldırabilecek konumda inşa edildi. Marmara Denizi’nde ise en son 1766 yılında deprem meydana geldi yani 2016 yılında bu bölgede bir deprem yaşanma olasılığı yüksek.’’

Öte yandan İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Marmara Bölgesi’nde 2006-2028 yılları arasında büyük bir deprem olacağını söyledi. İzmit Bekirpaşa Belediyesi ile Türkiye Jeofizik Kurumu tarafından düzenlenen panelde konuşan Ercan, “Marmara bölgesinde 2006 ile 2028 yılları arasında 7’nin üzerinde 1 veya 2 deprem olacaktır. Sakarya çukurunda ve Marmara bölgesindeki bütün depremler Kocaeli’yi etkileyecektir. Kocaeli’nin 100 km ilerisinde ve 100 km gerisindeki depremler Kocaeli depremidir. Kocaeli depremi İstanbul’u yıktıysa, İstanbul depremi de Kocaeli’yi yıkacaktır. Kötü binaları yıkacak. Kocaeli merkezde bir deprem beklenmiyor ama etrafında alanda etkileyecek.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/250-yil-boyunca-en-guvenli-bolge-izmit-ve-cevresi_32313.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!