Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

26 Bin ‘Vakıf Yüzsüzü’ Var

Tüm girişimlerine rağmen kendileri ile anlaşmaktan kaçınan 11 bin kişi ve kurum hakkında yasal işlem başlatacaklarını bildiren Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, bu kişi ve kurumlardan yasanın öngördüğü 5 yıllık süre ötesinde kira tahsilatı yapılacağını vurguladı.

Star Gazetesiüm girişimlerine rağmen kendileri ile anlaşmaktan kaçınan 11 bin kişi ve kurum hakkında yasal işlem başlatacaklarını bildiren Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, bu kişi ve kurumlardan yasanın öngördüğü 5 yıllık süre ötesinde kira tahsilatı yapılacağını vurguladı.

Ayrıca sözkonusu kişi ve kurumlarla ilgili işgal ve tahliye davaları açılacağını anlatan Beyazıt, şunları söyledi: Aralarında anlı şanlı kişi ve kurumların da bulunduğu 11 bin yüzsüzü, listeler halinde ilan ederek, kamuoyuna duyuracağız. Vakıf yüzsüzlerini açıklayacağız. Kimsenin bunları bedelsiz kullanmasına izin vermeyiz, vermedik. Bunların hepsinin tespitleri yapıldı, bilgi sistemine atıldı. Gelişmeleri, kamuoyuna şeffaf bir şekilde duyurmak suretiyle işlem yapacağız.

Beyazıt, ‘Vakıf Yüzsüzleri’nin mayıs ayının ikinci haftasında kutlanacak olan ‘Vakıflar Haftası’nda kamuoyuna ilan edileceğini özlerine ekledi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, yurt genelinde yaklaşık 26 bin kişi ve kuruluşun yıllardan beri tek bir kuruş ödemeden vakıf arazisi arsa, iş yeri ve konutları kullandığını tespit etti. İşgalcilerden geriye dönük ödeme isteyen kurum anlaşmaya varamadığı ve ‘vakıf yüzsüzleri’ ilan ettiği 11 bin kişi ve kurumu duyurmaya karar verdi. Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, ortaya çıkan manzara karşısında şaşkınlığını ifade etti. Beyazıt ‘Bir kurum düşünün ki nerede, ne kadar gayrimenkulü var bilmiyor. Nerede, ne kadar dükkanı var bilmiyor. Ne kadar tarlası, bağı bahçesi var bilmiyor. Yaptığımız çalışmalar ile vakıf arazilerinin envanterini çıkardık. Çalışmalar tamamlandığında bize hiçbir kira ödemeyen 26 bin kişiyi tespit ettik’ diye konuştu.

Beş Yıllık Ecrimisil

4916 sayılı Vakıflar Kanunu ile vakıf mallarını bedelsiz kullanan kişi ve kurumlarla temasa geçtiklerini belirten Beyazıt ‘Gelin ey işgalciler, geriye dönük 5 yıllık ecrimisil (bir malın kullanılmasından doğan yararların para ölçüleriyle takdiri) bedelini bize ödeyin, sizinle kira sözleşmesi yapalım’ dediklerini dile getirdi. Beyazıt ‘Fakat bu 26 bin kişi ‘Yahu bu devlettir, böyle gelir böyle gider, bunlar unuturlar’ filan dediler. Hepsinin tespitlerini yaptık. Kanundan yararlanan yaklaşık 15 bin kişi ve kurum oldu. Bunlar, geriye dönük 5 yıllık kiralarını ödediler’ dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/26-bin-vakif-yuzsuzu-var_53580.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!