Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

26 Yıldır Tamamlanamayan Tesis

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde Bolkar Dağlarının Ulukışla ilçesi sınırları içinde kalan bölümünde, yapımına 1992 yılında başlanan turizm amaçlı tesisin halen tamamlanamadığını ve göz göre göre çürütüldüğünü söyledi.

yapi.com.tr
26 Yıldır Tamamlanamayan Tesis

Harabeyi dönen tesiste incelemede bulunan Ömer Fethi Gürer; kış, doğa, dağ, yayla, spor, sağlık ve termal turizmin aynı anda yaşanabileceği Toros dağlarının Bolkar bölgesinde yapımına başlanan ve kaba inşaatı tamamlanıp öylece bırakılan milyarlarca lira harcanan tesisin, yirmi yıldır tamamlanamadığını söyledi.

Tamamlanamayan tesis
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulukışla ilçesinin Darboğaz köyü ve Maden Köyü yakınlarında Meydan Yaylası, Çiniligöl ve Karagöl’ün bulunduğu alanda, İl Özel İdaresi tarafından 1992 yılında yapımına başlanan ve aradan 26 yıl geçmesine rağmen halen tamamlanamayan, iki blok halindeki 4 katlı tesiste incelemede bulundu.

Vicdan sızlatıyor
3000 metre rakımlı Bolkar Dağlarının Ulukışla ilçesi sınırlarında kış sporlarının yanısıra değişik turizm faaliyetlerinin yapılabileceği bölgede İl Özel İdaresi tarafından yapımına başlanan tesisin daha sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne devredildiğini, Genel Müdürlüğün 1995 yılında yeniden ihale yaptığını hatırlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yıllar içinde yeterli ödenek sağlanamaması nedeniyle tesisin yarım kaldığını belirtti. Bayındırlık ve İskân Müdürlüğünce oluşturulan heyet tarafından 10.10.1995 tarihinde inşaat incelenmiş ve uzun süreden beri sıvasız duran betonarme karkasın biraz daha kaliteli sıva ile takviye edilmesi sonucu inşaatta betonarme ile ilgili herhangi bir problemin çıkmayacağı kanaatine varıldığı açıklandı. Bakanlık 1997 yılında işin bitirilmesi için 1996 yılı eskalasyonuna göre 44.000.000.000 TL. ödenek gerektiğini açıklamış ancak 1997 yılında da bu çalışma tamamlanmamıştı. Sonraki süreçte yetkililer seçim önceleri tesis tamamlanıp turizme kazandırılacak dese de tesis yapılmadı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre Ömer Fethi Gürer, yarım kalan tesisin tamamlanması için 2004 yılında bir girişimciye devredildiğini hatırlattı. Otel inşaatını tamamlamak ve işletmesini yapmak için işi devralan girişimcinin karşısına bu kez de hem otel alanı hem de çevresindeki bazı bölgelerde ‘sit alanı’ sorununun çıktığını kaydeden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Edindiğimiz bilgiye göre girişimci, sorunun çözümü için 10 yıldan fazla bir zaman çaba göstermiş, sorun kısmen de olsa çözülmüş ancak bu kez de inşaat kullanılacak durumda olmadığı için yıkılarak yeniden yapılması zaruri hale gelmiştir. Bu durum bölgede tam bir çirkinlik anıtı olarak doğal güzelliğe vurulan bir hançer olarak durmaktadır” dedi.

Utanç abidesi
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kış turizmi, doğa turizmi, yayla turizmi, spor turizmi, termal turizm, sağlık turizmi gibi pek çok turizm alanlarının aynı anda yapılabileceği bu bölgede, 20 yıldır tesisin tamamlanamamış olması, üzüntü verici bir durumdur. İncelediğimiz tesis harabeye dönmüştür. Mevcut hali ile yıkılmak üzeredir. Bu durumun ivedilikle ortadan kaldırılması için yetkili ve ilgili tüm kurumların bir an önce harekete geçmesi zaruri hale gelmiştir. Bu bölgeye günümüz rakamlarıyla milyarlarca lira para harcandığı kesindir. Buna rağmen, ortada harabeyi dönmüş yarım bir tesisten başka bir şey yoktur” diye konuştu.

Telesiyej projesi de iptal oldu
2013 yılından itibaren de bölgede kış sporları kapsamında telesiyej hatları ve kayak pistinin yapılması için projeler geliştirildiğini ve açıklamalar yapıldığını kaydeden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Doğal güzellikleriyle dikkat çeken Meydan Yaylası mevkiindeki Çiniligöl ve Karagöl’ün bulunduğu alanda iki adet telesiyej ve 1 adet teleski olmak üzere 3 adet mekanik tesis yapılacağı açıklanmıştı. AKP’nin bu vaadi de bölge için boş çıktı. Yapılan resmi açıklamaya göre Meydan yaylasından bin 700 metreye kadar insanların telesiyej ile taşınabileceği, bu tepeden 4 değişik pistle aşağıya inilebileceği, gece konuklamak isteyenler içinde tesisler yapılacağı bildirilmişti. 2015 yılında tamamlanacağı açıklanan proje de sözde kaldı. Niğde’nin bir turizm merkezine ihtiyacının olması, bunun için de gerekli coğrafi şartların bulunmasına rağmen ne yazık ki yetkililerin ilgisizliği nedeniyle bir arpa boyu yol alınamamıştır” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/26-yildir-tamamlanamayan-tesis_167490.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!