Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bornova'da Taş Ocakları Yerleşim Yerlerini Tehdit Ediyor

ÇMO: Bornova’da da kentin içerisinde kalmış olan mevcut çimento fabrikaları ve taş ocakları, bölge halkının sağlığı etkilemeye devam ediyor.

yapi.com.tr
Bornova'da Taş Ocakları Yerleşim Yerlerini Tehdit Ediyor

Evrensel'de yer alan habere göre, Bornova'da taş ocakları, yerleşim yerlerini tehdit eder duruma geldi. Artan taş ocaklarının yanı sıra var olanlarda da kapasite artırımına gidilmesi, ocakları, ilçedeki yerleşim alanlarıyla bütünleştirdi. Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay, kontrolsüz ve plansız yapılaşmalar ile buna bağlı ham madde ihtiyacı için düşük maliyet amacıyla kentlerin her bölgesinde açılmak istenilen taş ocaklarının sorunlara neden olduğuna dikkat çekti. Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürü Selahattin Varan ise olumsuzluk yaşanmaması için gerekli önlemleri aldıklarını savundu.

ÇMO İzmir Şube Başkanı Kınay,  ülkede yapılaşma sürecinin son yıllarda ciddi oranda ivme kazandığını belirterek, bunun çok katlı binalarla sarmalanmış çarpık yapılaşma ile karşı karşıya kalınmasına neden olduğunu söyledi. Kınay, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çevre İl Müdürlüğünün duyurularında, kentteki ÇED (çevresel etki değerlendirmesi) süreci işletilen faaliyetlerin büyük çoğunluğunun taş ocağı işletmeleri olduğunu görüyoruz. Bunlar Kemalpaşa, Karaburun Yarımadası, Menderes bölgelerinde tarım arazileri, orman ve doğal sit alanlarının özelliklerini ortadan kaldırıyor” diye konuştu.

Bornova’daki iki çimento fabrikasında, üretim için ham madde olarak kullanılan kireçtaşının, bölgedeki kalker ocaklarından karşılandığını kaydeden Kınay, “Bornova’da da kentin içerisinde kalmış olan mevcut çimento fabrikaları ve taş ocakları, işletilen tesislerin yarattığı çevre sorunları da yıllardır bölge halkının sağlığı ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor” dedi. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/bornovada-tas-ocaklari-yerlesim-yerlerini-tehdit-ediyor_167859.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!