Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''2B Arazisi Kullanıcıları, Başvuru Bedeli Ödemeksizin Başvuru Yapabilecekler''

Antalya Defterdarı Hidayet Mat, ''2B arazisi kullanıcıları, başvuru bedelini başvuru süresinin bitim tarihine kadar ödemek şartı ile başvuru bedeli ödemeksizin başvuru yapabilecekler'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''2B Arazisi Kullanıcıları, Başvuru Bedeli Ödemeksizin Başvuru Yapabilecekler''

Antalya Defterdarı Hidayet Mat, yaptığı yazılı açıklamada, Antalya'da 2B arazisi kullanıcılarının 6292 Sayılı Kanun'a göre satın alma başvurularının 7 Mayıs 2012 tarihinden itibaren il merkezinde defterdarlık, ilçelerde ise mal müdürlükleri tarafından alınmaya devam edildiğini hatırlattı.

Kullanılan 2B arazilerine peşin ödemede yüzde 44, taksitli ödemelerde yüzde 30 indirim, ihalesiz, doğrudan satın alınması, son 5 yıl için tahsil edilen ecri misillerin satış bedelinden indirilmesi, tapuda yapılacak işlemlerde harçtan muaf olunması gibi kolaylıklar sağlandığına dikkati çeken Mat, satış bedellerinin ödenmesinde kolaylık sağlamak amacıyla belediye mücavir alan sınırları içinde 3 yılda faizsiz 6 taksit, belediye mücavir alan sınırları dışında ise 4 yılda faizsiz 8 taksitte ödenebilmesi imkanları getirilerek 2B arazisi kullanıcılarına tarihi fırsat niteliğinde avantajlar sağlandığını kaydetti.

Antalya'da 31 Temmuz 2012 tarihi itibarıyla 2B arazileri ile ilgili başvuruların 30 bine yaklaştığına işaret eden Mat, Milli Emlak Otomasyon Projesi kayıtlarına göre de 2B başvurusu yapılan iller arasında Antalya'nın ilk sırada bulunduğunu bildirdi.

Mat, avantajlardan yararlanmanın ön şartının başvuruda bulunmak olduğunu vurgulayarak, 2B kullanıcılarından satış bedellerinden mahsup edilmek üzere belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan taşınmazlar için 2 bin lira, dışında olanlar için ise bin lira başvuru bedeli yatırarak satın alma başvuru yapma işleminin devam ettiğine dikkati çekti.

Hidayet Mat, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Bununla birlikte 4 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 345 Nolu Milli Emlak Genel Tebliğine göre 2B arazisi kullanıcıları başvuru bedelini, başvuru süresinin bitim tarihine kadar ödemek şartı ile başvuru bedeli ödemeksizin başvuru yapabilecekler. Bu şekilde başvuru yapanların dilekçelerinin altına 'Başvuru bedelini yatırmadan başvuru yaptım, başvuru süresinin bitimine kadar başvuru bedelini ödemem gerektiğini, aksi halde herhangi bir bildirime gerek kalmaksızın tüm haklarımın düşeceğini biliyorum' ifadesini yazıp imzalaması gerekmektedir. İlimizde, 2B arazisi kullanıcı vatandaşlarımızın satın alma başvurularını kolay ve hızlı şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla başvuru dilekçeleri, ilgili mahalle ve köy muhtarları ile işbirliği yapılarak il merkezinde defterdarlık, ilçelerde ise mal müdürlüklerinde oluşturulan ekiplerimizce ağustos ayı içinde belirli bir program dahilinde mahalle ve köylere gidilerek mahallinde elden alınacaktır.''

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/2b-arazisi-kullanicilari-basvuru-bedeli-odemeksizin-basvuru-yapabilecekler_100976.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!