Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2B Sosyal Bir Sorun, Çözülürse 25 Milyar Dolar Getirir

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, orman vasfını kaybetmiş 2B arazilerinin, çözülmesi gereken önemli bir sorun olduğunu söyledi.

Referans Gazetesiayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, orman vasfını kaybetmiş 2B arazilerinin, çözülmesi gereken önemli bir sorun olduğunu söyledi.

Bakan Özak, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün 2007 yılı çalışmalarının değerlendirilmesi ve 2008 yılı hedefleriyle ilgili Antalya'da devam eden toplantıda yaptığı konuşmada, orman vasfını kaybetmiş 2B arazileri ile ilgili aksaklıkların giderilmesi için, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ilgili bakanlıklarla toplantı yaptıklarını hatırlattı.

2B'nin, son derece önemli ve çözülmesi gereken bir konu olduğunu belirten Özak, şöyle konuştu: "Türkiye'nin sorunu, sosyal sorun, ekonomik sorun. Bir ifadeye göre 25 milyar dolar getirecek Türkiye'ye, bir ifadeye göre daha fazla...Bunun çözümünde geçmiş 3-4 yılda bir takım işler yapıldı. Ama gelinen noktada Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü konuya müdahale etmezse çözülemiyor."

Türkiye cazibe merkezi

"Tapusuz gayrimenkul nikahsız eşe benziyor" diyen Özak, "Gerçekten öyle: Bir eşiniz var nikahsız, bir araziniz var tapusuz. İkisi birbirine çok benziyor. Nikahtaki o keramet tapuyu aldığınız da da size aynı mutluluğu verebiliyor" diye konuştu. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün geçen yıl döner sermayeden genel bütçeye 400 milyon YTL'den fazla katkı yaptığını ifade eden Özak, personele döner sermayeden ek ödeme yapabilmek için çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Özak, tapu ve kadastro personelinin döner sermayeden ek ödeme almayı hak ettiğini dile getirdi.

Bu arada Türkiye'nin "parlayan bir yıldız ve cazibe merkezi" olduğunu dile getiren Özak, geçen hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Katar'a gittiğini, Katar Emiri ve Başbakanı'nın hayalinin İstanbul'da arazi almak ve İstanbul'a yatırım yapmak olduğunu ifade etti. Yabancılara emlak satışı ile ilgili çok talep bulunduğunu ve problemlerin çözülmekte olduğunu dile getiren Özak, "Yaptığınız her çalışma takdir ediliyor" diye konuştu.Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 2007 Yılı Çalışmaları ve 2008 Yılı Hedefleri Değerlendirme Toplantısı ile Tapu Sicil ve Kadastro Müdürleri Eğitim Semineri, 13 Şubatta sona erecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2b-sosyal-bir-sorun-cozulurse-25-milyar-dolar-getirir_59352.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!