Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2B Yasası İnşaatçıya Umut Çevreciye Kabus

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geçen günlerde onay verdiği ve yayımlanmak üzere Başbakanlık'a gönderdiği "2B Yasası", küresel krizden en ağır etkilenen inşaat sektöründe heyecan yaratırken akademisyenler ve sivil toplum örgütlerinde ise talan ve rant endişelerini yeniden gündeme taşıdı.

Referans Gazetesi
1 2B Yasası İnşaatçıya Umut Çevreciye Kabus

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geçen günlerde onay verdiği ve yayımlanmak üzere Başbakanlık'a gönderdiği "2B Yasası", küresel krizden en ağır etkilenen inşaat sektöründe heyecan yaratırken akademisyenler ve sivil toplum örgütlerinde ise talan ve rant endişelerini yeniden gündeme taşıdı.

Kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan ve 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği "2B Yasası", yerel seçimler öncesinde yasalaşmayı bekliyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geçen günlerde onay verdiği yasa, yayımlanmak üzere Başbakanlık'a gönderildi. "Orman vasfını kaybetmiş arazilerin satış ile imara açılmasına" ilişkin yasa ile küresel kriz ortamında Hazine'ye yaklaşık 25 milyar dolarlık gelir sağlanması öngörülüyor. Hükümet, Türkiye genelinde yaklaşık 424 bin hektarlık arazinin 2B kapsamına girdiğini ve arazilerin satışı ile önemli bir kaynak yaratılacağını savunuyor.
    
Arazi fiyatları düşecek

Küresel krizin yarattığı tahribatı en çok hisseden sektör olan inşaat sektörü ise arazi ve emlak piyasasında 2B ile yaşanacak hareketliliğe hazırlanıyor. "2B, son dönemde çıkarılan en iyi yasa, geç bile kalındı" diyen Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, yasanın inşaat sektörüne büyük hareketlilik katacağını söyledi. Ağaoğlu, "Özellikle İstanbul'da arazi fiyatları ciddi bir şekilde şişmişti. Bu uygulama arazi fiyatlarının da makul düzeye gelmesine büyük katkı sağlar. Ancak rayiç bedellerin belirlenmesi konusunda devletin taraflarla uzlaşma yoluna gitmesi gerekir" dedi. Kendisinin de Çekmeköy'de 2B kapsamında 2 arazisi bulunduğunu dile getiren Ağaoğlu, "Yasa çıkınca, gidip devlete borcumu ödeyeceğim. Ardından da bu araziler üzerinde yeni yatırım yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya da yasayı olumlu bulduğunu belirterek "İstanbul'da yıllardan beri uygun arazi üretilemiyor. Fiyatları da etkileyen en büyük faktör bu. 2B Yasası ile beraber arazi noktasında piyasa için olumlu gelişmeler olacak" değerlendirmesinde bulundu. Bu süreçte kamunun, arazi sahiplerinin ve TOKİ'nin tavrının belirleyici olacağına işaret eden Dumankaya, arazi fiyatlarının şişirilmesi halinde tablonun olumsuza dönebileceği uyarısı yaptı. Ali Dumankaya, "Bu süreci iyi yönetmek gerekiyor. Biz de taşlar yerine oturduktan sonra bu araziler üzerindeki uygun yatırım fırsatlarına bakacağız" dedi.
    
Yasa, tahribatı meşrulaştıracak

Öte yandan, 2B Yasası akademisyen ve sivil toplum örgütlerinin büyük tepkisine neden oluyor. "Yasa ile kaçak yapılara meşruiyet kazandırılıyor" diyen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İlhan Talınlı, yasaya konulan "orman vasfını kaybetmiş" ibaresinin ise çevre bilimi açısından yanlış olduğunu vurguladı. Öncelikle 2B kapsamına giren arazilerin orman vasfını nasıl kaybettiğinin araştırılması gerektiğini ifade eden Talınlı, şunları söyledi: "Önce bu arazilerde orman vasfının nasıl kaybedildiğinin tespit edilmesi gerekiyor. Çünkü bu araziler durup dururken kaybetmemiş orman vasfını. Buralara otel yapılmış, yerleşim yeri kurulmuş, dükkân açılmış. Bu tahribatı yaratan yapılar kaçak durumdadır. 2B Yasası, bu tahribatı yapanları meşrulaştıracak."

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Yılmaz Kilim ise 2B Yasası'nın Tapu Kanunu görüşmeleri sırasında "oldubitti"ye getirildiğini öne sürerek "2B arazilerinin ekonomik kaynak olarak görülmesine karşı çıkıyoruz. Şu anki hazırlıklar, arazilerin Hazine'ye devri ile ilgili yapılıyor. Bir sonraki süreçte bu arazilerin satışını kolaylaştıracak düzenlemeler gelecek" dedi. Kilim, mevcut yasada "orman olarak muhafazasında yarar görülmeyen alanlar" olarak tanımlanan 2A'lara ilişkin bir değişikliğe gidilmemesinin ise olumlu olduğunu kaydetti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/2b-yasasi-insaatciya-umut-cevreciye-kabus_66214.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Öyle ya da böyle yıllardan beri kullanıyorlar, bunların bir kısmı apartman bir kısmı çarşı pazar, bir kısmı tarla olarak kullanılıyor, hükümet en iyisini yapıyor hiç değilse kullananlar bedel ödeyerek kullanmış olacak.. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!