Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2B'nin Kitabını Yazdı: Devlet de Benim Halk da, Konuyu En İyi Ben Bilirim

Orman vasfını yitirmiş arazilerin değerlendirilmesini içeren ve 2B yasası, önce Cumhurbaşkanı'ndan, arkasından Anayasa Mahkemesi'nden döndü. Sonra da gündemimizden çıktı. Bu konuyla ilgili çalışmalarından dolayı adı '2B Osman'a çıkan Beykoz Çavuşbaşı eski belediye başkanı Osman Şimşek, hayatını adadığı konunun kitabını yazdı. Şimşek, aldığı tüm

Zaman PAZAR
2B'nin Kitabını Yazdı: Devlet de Benim Halk da, Konuyu En İyi Ben Bilirim

Orman vasfını yitirmiş arazilerin değerlendirilmesini içeren ve 2B yasası, önce Cumhurbaşkanı'ndan, arkasından Anayasa Mahkemesi'nden döndü. Sonra da gündemimizden çıktı. Bu konuyla ilgili çalışmalarından dolayı adı '2B Osman'a çıkan Beykoz Çavuşbaşı eski belediye başkanı Osman Şimşek, hayatını adadığı konunun kitabını yazdı. Şimşek, aldığı tüm eleştirilere rağmen, konunun çözümüne katkıda bulunduğunu düşünüyor.

Devlet de benim halk da, konuyu en iyi ben bilirim!

Göreve yeni gelen belediye başkanı, ilçe kaymakamını ziyaret eder. Başkanın, 'Hayırlı olsun' dileğinin yanı sıra duyduğu cümle ilginçtir: "Başkanım işin çok zor, çünkü burada senden başka her şey yasadışı. Allah kolaylık versin." Bu diyalog, 1999 seçimlerinde göreve gelen Çavuşbaşı Belediye Başkanı Osman Şimşek ile Beykoz Kaymakamı Coşkun Ertürk arasında geçer. Çünkü Şimşek'in göreve geldiğinde öğrendiği ilk şey, bölgesindeki 9 bin konuttan bir tanesinin bile tapusunun olmamasıdır. Bu, Türkiye'nin genelini ilgilendiren 'orman vasfını kaybetmiş araziler'le ilgili bir sorundur. Konuyu Türkiye'nin gündemine sokan ve '2B Osman' lakabıyla anılan Osman Şimşek, çalışmalarını, "Bütün Yönleriyle 2B" isimli kitapta topladı. 9 yıldır bunun üzerinde çalışan Şimşek, "Konuyu gündeme getirmeyi başardım, bu bana yeter." diyor.

Hikaye, Beykoz Çavuşbaşı Belediye Başkanı Osman Şimşek'in belediye başkanlığı koltuğuna oturmasıyla başlıyor. Belediyenin sorunlarıyla ilgilenmeye ve kendisine gelen talepleri cevaplandırmaya çalışan Şimşek, devasa bir sorunla karşı karşıya olduğunu öğrenir. Zira, beldesinde hiçbir yapının tapusu yoktur, bu tapusu olmayan konutlara elektrik, su, doğalgaz, yol gibi hizmetleri götürmek de başka bir kanuna göre suçtur. Ancak belediye başkanı olarak vatandaşa hizmet götürmediği zaman da suçlu konuma düşecektir. Bu ikilem içinde araştırmaya başlayan Şimşek, konuyu ilk önce ekonomik kriz nedeniyle çıkış arayan Ecevit hükümetinin başbakan yardımcısı Hüsamettin Özkan'a açar. Türkiye genelinde 473 bin hektar civarında olan bu arazilerin satışından, 25 milyar dolar kazanç sağlanacağını söyler. Daha sonra da AK Parti döneminde çalışmalara öncülük eder.

Çavuşbaşı'nın belediye başkanlığı binası, okulu, hastanesi de dahil olmak üzere hiçbir kamu ve özel binasının imarı bulunmuyor. "Benim evim Çavuşbaşı'nda. Tapusu yok. Burası Bakanlar Kurulu kararıyla belde ilan edilmiş, kararın altında cumhurbaşkanının, başbakanın ve bakanların imzası var. Bunu yok saymakla bir yere varılmaz." diyen Şimşek, bu sebeple sorunun çözümü için bütün enerjisini harcadığını söylüyor. Bu süreçte eleştiri okları üzerine yönelen Şimşek, konunun sunumunda bir hata yaptığını da aktarıyor. Ona göre, konunun başlangıçta ekonomik bir çözüm olarak sunulması yanlıştı. Çünkü, 2B sorunu, öncelikle insani nedenlerle çözülmesi gerekiyor. Yüz binlerce insan bu bölgelerde yasadışı olarak yaşıyor. Devletle vatandaş arasında 50 binin üzerinde dava var. Bu bölgelerin idarecileri de attıkları her imzada görevi kötüye kullanmaktan yargılanabilirler. Belediye başkanlığı döneminde kendisi de bu durumda kalan Osman Şimşek, 2B'nin çözümünü savunduğu için tahkir ve tezyiflere uğradığını söylüyor. "Ormanları işgal ettiniz, devletin arazilerine kondunuz." şeklinde pek çok suçlamayla karşı karşıya kaldığını belirten Şimşek, yaptıklarının konunun gündeme getirilmesinde katkı sağladığına ve bu sorunun yakın bir zamanda çözüleceğine inanıyor. Şimşek, "Bunun siyaset üstü ele alınmasını istiyoruz. Bu tür meselelere ideolojik yaklaşıldığı için aşmak zor oluyor." diyor.

'2B Osman' beni memnun eder

Orman vasfını yitirmiş arazilerin değerlendirilmesini içeren 2B yasası ile ilgili kitabı son bir buçuk yılda yazan Şimşek, siyasete ara vermesiyle buna fırsat bulmuş. "Bu kitabı özellikle yazdım. Türkiye'de ilk defa böyle bir çalışma yapılıyor. 2B'yi konuştuk tartıştık ama birçok insan bilmiyordu." diyen Şimşek, bunu anlatmak için de işi en iyi bilen insanın kendisi olduğunu söylüyor. Bu sorunu yaşayan bir vatandaş hem de bir idareci olarak kendi tespitlerinin daha gerçekçi olduğunu düşünüyor. "İki taraf da konuya önyargılı bakıyor. Bir işgal ve rant olayı değildir bu. İşgal ve rant belli bir çerçevede vardır. Ancak devlet, o çerçeveyi elimine edecek tedbirleri de alır." diyen Şimşek, buna tamamen karşı olmak ve önüne duvar örmekle sorunun çözülemeyeceğini söylüyor. İstanbul'un su havzaları ile ilgili bir kitap daha hazırlayan Şimşek, kendisine takılan '2B Osman' lakabından, biraz buruk olsa da memnuniyet duyuyor. Bu kavram 'Sülün Osman'ı hatırlatmasından dolayı onu rahatsız ediyor, ancak yaptıklarının bir ilerlemeye vesile olmasından dolayı da memnuniyet duyuyor. "Böyle söylenmesi çok da önemli değil benim açımdan. Hafif bir şey gibi görülse de toplum, bir çalışmanın payesi olarak yakıştırıyorsa güzel bir şey." ifadesini kullanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2bnin-kitabini-yazdi-devlet-de-benim-halk-da-konuyu-en-iyi-ben-bilirim_65432.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!