Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3.5 Milyon Dolarlık Arıtma

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir'in su ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Tahtalı Barajı'na atık ve kirli suların karışmaması için arıtma

Yeni Asır
3.5 Milyon Dolarlık Arıtma

b>İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir'in su ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Tahtalı Barajı'na atık ve kirli suların karışmaması için arıtma tesisi kuracak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir'in su ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Tahtalı Barajı Koruma Havzası içindeki su kaynaklarını güvence altına almak için harekete geçti.
İller Bankası'nın ödenek olmadığı için bir türlü hayata geçiremediği arıtma tesisi için İZSU Genel Müdürlüğü devreye girdi.

Narlıdere gibi
Yer tahsisi konusunda İzmir Valiliği'nin desteğini alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tahtalı Barajı Koruma Havzası'na Narlıdere'deki Güneybatı Paket Arıtma Tesisi'nin bir benzerini kurmak için hazırlıklara başladı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeni İhale Yasası'na göre şartnamesi hazırlanan arıtma tesisi için yaklaşık 3.5 milyon dolarlık kaynak aktaracak. Arıtma tesisi için firmalardan Haziran ayı içinde teklif alıp Temmuz ayında ihaleye çıkacak. İhale yapıldıktan sonra 12 ila 15 ay içinde hizmete girecek.

Biz üstlendik
İZSU Genel Müdürlüğü Kanal İnşaat Daire Başkanı Deniz Gürel, işin yavaş yürümesi nedeniyle 2 yıl önce İller Bankası'na 'eksik kalan altyapıyı biz tamamlayalım' teklifinde bulunduklarını belirterek, "Yazışmalar iki yıl sürdü. Köy ve beldelerin çoğunda atıksular foseptik çukurlarında biriktiği için buralarda sorun yoktu ama kanalizasyon şebekesi olan ilçelerde atıksular derelere deşarj ediliyordu. İller Bankası, atıksu toplayıcı hattını yapıp atıksuları arıttıktan sonra yine dere yatağına deşarj edecekti. Aradan yıllar geçmesine rağmen İller Bankası ödenek yetersizliği nedeniyle işi bitiremediği gibi daha arıtma tesisinin projesini dahi hazırlayamadı. Tahtalı Barajı devreye girdiğinde İller Bankası'nın da toplayıcı hat ve arıtma tesisi inşaatının da tamamlamış olması gerekiyordu. Baraj devreye gireli 5 yıl oldu, İller Bankası işi bitiremedi. İller Bankası kuşaklayıcı kanal inşaatını bitirmek üzere. Hattın kopuk olduğu 5 noktadan 4'ü tamamlandı. Beşincisi bitmek üzere. İller Bankası'nın yapması gereken arıtma tesisini İZSU kendi kaynaklarıyla yapacak. Atıksu arıtma tesisi ile ilgili projelendirme çalışması bitti. Narlıdere'de hizmete soktuğumuz arıtma tesisi gibi saniyede 350 litre atıksu arıtma kapasitesine sahip olacak. Pancar köyü yakınlarında kurulacak arıtma tesisinde günde 18 ton çamur çıkacak. Bölgede sanayi tesisi olmadığı için çıkan çamur tarım alanlarında rahatlıkla kullanılabilecek."

İzmirlileri düşündük
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, Tahtalı Barajı'na dereler yoluyla evsel atıklar karışıyordu. Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü olarak İller Bankası'nın yapması gereken arıtma tesisini biz üstlendik. Yeni ihale yasasına göre şartname hazırlandı. Haziran ayında teklifleri alıp Temmuz ayında ihaleye çıkacağız. Kuracağımız arıtma tesisi sayesinde şehrin içme suyu için büyük tehdit oluşturan atıkların önüne geçmiş olacağız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-5-milyon-dolarlik-aritma_4825.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!