Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3 Bin 200 Metrelik Bursa Surları Kapılarıyla Ayağa Kalkıyor

Kapılarından başlanarak ayağa kaldırılması hedeflenen surların restorasyonunda "Saltanat Kapı", "Fetih Kapı" ve "Yer Kapı"nın ardından sıra Zindan Kapı'da.

Yeni Şafak Gazetesi
3 Bin 200 Metrelik Bursa Surları Kapılarıyla Ayağa Kalkıyor

ursa merkez Osmangazi Belediyesi, yaklaşık 2500 yıllık geçmişiyle zamana meydan okuyan ve uzunluğu 3 bin 200 metreyi bulan Bursa surlarının restorasyonunda önemli bir aşamaya geldi. Kapılarından başlanarak ayağa kaldırılması hedeflenen surların restorasyonunda "Saltanat Kapı", "Fetih Kapı" ve "Yer Kapı"nın ardından sıra Zindan Kapı'da. Toplam 5 kapısı bulunan surların 4. kapısı olan Zindan Kapının restorasyon hazırlıkları yapılıyor. Zindan Kapının ardından sıra Kaplıca Kapı'ya gelecek.

Surların Uludağ'a yaslanan bölümlerinde önemli bir sorun yaşanıyor. Adeta surların içinden mantar gibi çıkmış olan konutlar, restorasyonun önündeki en önemli engellerden birisini oluşturuyor. Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Zindan Kapı çevresinde restorasyona engel olan yapıların bu çerçevede kamulaştırılıp yıkılmaya başlandığını söyledi. Önceki gün merhum Emin Erbil'in varislerine ait 680 metrekarelik alana sahip iki konut kamulaştırılarak yıkıldı. Bu kamulaştırma belediyeye 150 milyar liraya mal olurken, halen 7 konutun kamulaştırma çalışmaları ise sürüyor.

Kamulaştırılan yapıların yıkılmasıyla Zindan Kapı ve surların bütün çıplaklığıyla ortaya çıkacağını söyleyen Altepe, yıkımların ardından da restorasyonun başlayacağını müjdeledi. Altepe, Zindan Kapı Restorasyon Projesi'nin hazırlandığını ve önümüzdeki günlerde Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna sunulacağını belirtti. Zindan Kapı projesinin onaylanması ve kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmasıyla 2008 yılı içinde restorasyonun başlamasını hedeflediklerini belirten Altepe, "Bursa Surlarını ayağa kaldırmak için yürütülen çalışmalar önemli bir aşamaya geldi. Bu hızla devam ettiğimiz taktirde yakın bir gelecekte kentimiz dünyanın önemli kaleli kentlerinden biri haline gelecek. Bu durumun kentin turizmine de olumlu bir şekilde yansıyacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Dünya Kaleli Kentler Birliği'nin de üyesi olan Osmangazi Belediyesi, her geçen gün biraz daha ortaya çıkan 2500 yıllık Bursa surlarını tamamen ayağa kaldırmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda ilk olarak Saltanat Kapı ve Osmangazi Caddesi boyunca 500 metrelik surların restorasyonu başlatıldı ve hızla tamamlanarak görkemli bir törenle açılışı gerçekleştirildi. Fetih kapı restorasyonu da eş zamanlı olarak yürütüldü ve buranın da restorasyonu tamamlanarak Bursa surlarının önemli bir bölümü daha ayağa kaldırılmış oldu. Ardından da Yer Kapı'da çalışmalar başladı. Burada Yer Kapı Osmangazi İlköğretim Okulu arasındaki yaklaşık 500 metrelik bölümde sur restorasyonu çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Yer Kapının iç ve dış olmak üzere iki kapıyı kapsayan restorasyon projesi Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na sunuldu. Onayın ardından bu çifte kapının restorasyonu önümüzdeki günlerde başlatılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-bin-200-metrelik-bursa-surlari-kapilariyla-ayaga-kalkiyor_57995.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!