Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3. Boğaz Köprüsü 2005'te İhaleye Çıkıyor

Bayındırlık Bakanlığı'nın yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığı Boğaz'a 3. köprü ihalesi 2005 yılında açılacak. Yap-İşlet modeliyle yapılmasına

Vatan
3. Boğaz Köprüsü 2005'te İhaleye Çıkıyor

b>Bayındırlık Bakanlığı'nın yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığı Boğaz'a 3. köprü ihalesi 2005 yılında açılacak. Yap-İşlet modeliyle yapılmasına karar verilen 3. Köprü'nün maliyetinin 1.2 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

Bayındırlık Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yaklaşık iki yıldır hazırlık yaptığı "Boğaza 3'üncü köprü" çalışmaları hızlandı. Her iki köprünün kuzeyine kurulacak 3'üncü köprü ihalesinin 2005 yılı içinde açılacağı da belli oldu. Bayındırlık Bakanlığı Müsteşar Vekili Sabri Erbakan, köprü çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Başbakan'ın startı bekleniyor
Erbakan, Boğaza kurulacak 3'üncü köprünün "elzem" olduğunu vurgulayarak, "İstanbul'un hali ortada. Boğaz Köprüsü'nün tek şeridini bile bakıma alsak İstanbul trafiği felç oluyor. Bizim çalışmalarımız artık son aşamada. Başbakan, konuyu yakından takip ediyor. Her aşamasıyla ilgili bilgi alıyor. Talimat verdiği anda işe başlarız" dedi.

2005 bütçesinde ödenek konmayan 3'üncü köprü için "Yap-İşlet modeli" ne karar verdiklerini söyleyen Erbakan, ihaleye çıkılması durumunda ulusal ve uluslararası çok sayıda konsorsiyumun ihaleyle ilgileneceğini beklediklerini ifade etti. Erbakan, "İhale 2005 yılı içinde gündeme gelir. Yap-işlet yoluyla yapılacağı artık kesinlik kazanmış durumda" diye konuştu.

Erbakan, önceki gün bazı gazetelerde yer alan "Boğaz Köprüsü sinyal veriyor, tehlike var" yönündeki ifadelerin gerçeği yansıtmadığını söyleyerek, "Köprünün periyodik bakımını zamanında yapıyoruz. Şu anda hiçbir tehlike yok. Tüm bakımları da zamanında yapıldı. İstanbul beni korkutuyor diye bir açıklama yapmadım." dedi.

Sarıyer ağır basıyor
3'üncü köprü çalışmalarını sürdüren Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre Boğaza kurulacak 3'üncü köprünün her iki köprünün de kuzeyinde olacağı kararlaştırıldı. Bu kapsamda güzergah Sarıyer hattı olarak belirlendi. Ancak kamulaştırma maliyeti açısından köprünün tam olarak hangi semtlerin üzerinden geçeceği konusunda alternatiflere bakılıyor. Söz konusu köprünün maliyetinin 1.2 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor.

Boğaziçi Köprüsü'nün asfaltı ömrünü doldurdu
Boğaziçi Köprüsü yine S.O.S veriyor. Asfaltta meydana gelen çatlakları yama üstüne yama yaparak kapatmaya çalışan Karayolları, soruna geçici çözüm buluyor, oysa asfaltın bir an önce değiştirilmesi gerekiyor. İşte bir Karayolları yetkilisinin anlattıkları...

Halat koptuktan sonra köprüde ayrıntılı bir inceleme başlamıştı, 2-3 ayda bitmesi bekleniyordu, neden hala sonuçlanmadı?
Amerikalı bir ekip gelip halatları tek tek inceledi, ölçümler yaptı. Biliyorsunuz halatların bağlantı noktalarındaki levhalara da bayrak adı verilen ek levhalarla takviye yapıldı. Riskli bir durum söz konusu değil. Ama Boğaz Köprüsü'nün mutlaka genel bakımdan geçmesi gerekiyor.

Neden?
Çünkü köprünün asfaltında sürekli çatlaklar oluşuyor. Bunlara yama yapıyoruz, çatlakları dolduruyoruz ama artık asfalt miyadını doldurdu.

Asfalt en son ne zaman değişmişti?
Fatih Köprüsü'nün asfaltı çatlaklar oluştuğu için 2 yıl önce hatırlarsanız trafiğe kapatılıp değiştirilmişti. Boğaz Köprüsü'nün asfaltı 1991 yılından beri yenilenmedi.

Normalde ne kadar zamanda bir değiştirilmesi gerekiyor?
Asfaltların ömrü 10-15 yıl arasında değişiyor. Boğaz Köprüsü'nde 13 yıldır aynı asfalt var ama 15 yıl dolmadan ömrünü tamamladı. Çünkü yıllık 110 bin kapasiteli köprüden artık yılda 200 bin araç geçiyor. Yükü arttığı için asfalt zamanından önce bozuldu. Yama üstüne yama yapıyoruz.

Neden değiştirmiyorsunuz?
İstanbul'un trafik yoğunluğu buna engel oluyor. Asfaltı yenilemek için köprünün trafiğe kapatılması gerekiyor bu durumda trafik büyük oranda aksayacak.

Ne zaman değiştirilecek?
2005 yazında asfalt mutlaka değiştirilecek. Köprünün 2 şeridi trafiğe kapatılacak, asfalt kazınıp, altındaki metal bölüme gerekli bakım yapıldıktan sonra yeni asfalt yola dökülecek. Yaklaşık 2-3 ayda çalışmalar biter.http://www.yapi.com.tr/haberler/3-bogaz-koprusu-2005te-ihaleye-cikiyor_21296.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!