Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üçüncü Köprü İçin Yap-İşlet Modeli

2005 bütçesinde ödenek konmayan Üçüncü Köprü için 'yap - işlet benimsenecek. Bayındırlık Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yaklaşı

İstanbul
Üçüncü Köprü İçin Yap-İşlet Modeli

b>2005 bütçesinde ödenek konmayan Üçüncü Köprü için 'yap - işlet benimsenecek.

Bayındırlık Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yaklaşık iki yıldır hazırlık yaptığı "Boğaz'a üçüncü köprü" çalışmaları hızlandı. 2005 bütçesinde ödenek konmayan üçüncü Köprü için 'yap - işlet modeli'ne karar verdiklerini kaydeden Bayındırlık Bakanlığı Müsteşar Vekili Sabri Erbakan, ihaleye çıkılması durumunda ulusal ve uluslararası çok sayıda konsorsiyumun ihaleyle ilgileneceğini beklediklerini ifade etti.

Her iki köprünün kuzeyine kurulacak Üçüncü Köprü ihalesinin 2005 yılı içinde açılacağı da belli oldu. Bayındırlık Bakanlığı Müsteşar Vekili Sabri Erbakan, köprü çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Erbakan, Boğaza kurulacak 3'üncü köprünün "elzem" olduğunu vurgulayarak, "İstanbul'un hali ortada. Boğaz Köprüsü'nün tek şeridini bile bakıma alsak İstanbul trafiği felç oluyor. Bizim çalışmalarımız artık son aşamada. Başbakan, konuyu yakından takip ediyor. Her aşamasıyla ilgili bilgi alıyor. Talimat verdiği anda işe başlarız" dedi.

2005 bütçesinde ödenek konmayan Üçüncü Köprü için 'yap - işlet modeli'ne karar verdiklerini kaydeden Erbakan, ihaleye çıkılması durumunda ulusal ve uluslararası çok sayıda konsorsiyumun ihaleyle ilgileneceğini beklediklerini ifade etti. Erbakan, "İhale 2005 yılı içinde gündeme gelir. Yap-işlet yoluyla yapılacağı artık kesinlik kazanmış durumda" diye konuştu.

Sarıyer ağır basıyor
Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, Boğaza kurulacak 3'üncü köprü her iki köprünün de kuzeyinde olacak. Bu kapsamda güzergah Sarıyer hattı olarak belirlendi. Ancak kamulaştırma maliyeti açısından köprünün tam olarak hangi semtlerin üzerinden geçeceği konusunda alternatiflere bakılıyor. Söz konusu köprünün maliyetinin 1.2 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor.


http://www.yapi.com.tr/haberler/ucuncu-kopru-icin-yap-islet-modeli_21459.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!