Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

3. Havalimanı İçin Önemli Uyarı

Uzmanlara göre üçüncü havalimanı yakınında bulunan rüzgar enerji direkleri kaldırılmadan havalimanının uçuş trafiğine açılması büyük risk. Bunun için de en az 6 ay gibi süre gerekli.

yapi.com.tr
3. Havalimanı İçin Önemli Uyarı

Türkiye'nin en çok tartışılan projelerinden birisi olan 3. Havalimanı'nda açılış töreni geldi. Havalimanın resmi açılışı 29 Ekim’de gerçekleştirilecek. 31 Aralık’a kadar da Yeşilköy’deki Atatürk Havalimanı’nın kademeli olarak 3. Havalimanı’na taşınması hedefleniyor. Yani resmi açıklamalara göre 1 Ocak 2019’dan itibaren yeni havalimanı tüm pistleriyle hizmete girmiş olacak.

Açılışına bir haftadan az bir süre kala yeni havalimanı için uzmanlar uyarılarda bulunuyor. Uzmanlara göre; bölgede bulunan rüzgar enerji direkleri büyük risk taşıyor. Sözcü’den Seda Önceler’e konuyla ilgili açıklamalarda bulunan emekli Hava Trafik Kontronörü ve Uçuş Harekat Uzmanı İbrahim Özcan; “Rüzgar enerji direkleri yaklaşma hattına yakın ise çok ciddi sorunlar oluşturur, yıkılmadan açılış yapılmamalı” dedi.

“Ciddi Sorunlar Yaratabilir”
Bölgede bulunan rüzgar enerji direklerinin, iniş-kalkış yapan uçakları olumsuz etkileyeceğini belirten Uçuş Harekat Uzmanı İbrahim Özcan “Yeni havalimanının çok fazla düşünülmeden ve acele bir şekilde yapıldığını düşünüyorum. Öncelikle alan kuşların göç yolu üzeri olduğu için sezon değişiminde yani göç mevsimlerinde sorunlar yaratacaktır. Hem kuş, hem insan ölümüne sebebiyet veren kazalar yaşanabilir. Rüzgar enerji direkleri ise yaklaşma hattında ise yani iniş ve kalkış istikametine yakın yerlerdeyse ciddi sorunlar yaratabilir ve açılış onlar yıkıldıktan sonra yapılmalı. Ancak iniş ve kalkış istikametine yakın değilse bir sorun yaratacağını düşünmüyorum” diye konuştu.Havacılık uzmanı, gazeteci Uğur Cebeci de 29 Ekim’de açılacak olan 3. havalimanı için  “31 Aralık ne kadar doğru?” başlıklı bir yazı kaleme almış “Mayıs ayının açılış için daha doğru bir tarih olduğuna ve sakıncalı olarak görülen pist civarındaki rüzgar enerjisinin iri direkleri tamamen kaldırılarak açılış yapılması gerektiğine” dikkat çekmişti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-havalimani-icin-onemli-uyari_168311.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!