Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

3 Kent, 20 Milyonluk Hibe Kredi Kullanacak

Denizli, Aydın ve Muğla'yı kapsayan, "bölgesel ekonomik kalkınma" ve "sosyal gelişme" alanında yaşanan "yapısal dönüşümün ve sürdürülebilir kalkınmanın" en önemli kurumları arasında yer alan Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), kurulum aşamasını tamamladı. Bölgesel plan yapmak için çalışmalarını sürdüren ve Eylül-Ekim aylarında ilk hibe destek

Yeni Asır Gazetesi
3 Kent, 20 Milyonluk Hibe Kredi Kullanacak

Bölgesel ekonomik kalkınmayı hedefleyen ajans, Eylül-Ekim döneminde ilk hibe destek projesine çıkacak

Denizli, Aydın ve Muğla'yı kapsayan, "bölgesel ekonomik kalkınma" ve "sosyal gelişme" alanında yaşanan "yapısal dönüşümün ve sürdürülebilir kalkınmanın" en önemli kurumları arasında yer alan Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), kurulum aşamasını tamamladı. Bölgesel plan yapmak için çalışmalarını sürdüren ve Eylül-Ekim aylarında ilk hibe destek projesine çıkacak olan GEKA, 2010 yılı için Denizli, Aydın ve Muğla'ya toplam 20 milyon TL'lik bütçe ayırdı.

RESMİ AÇILIŞ

GEKA Genel Sekreteri Mehmet Aydıner ve uzman ekibi, GEKA Yönetim Kurulu Başkanı Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, Muğla Valisi Fatih Şahin, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci ve Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nu ziyaret etti. Vali Erkmen, merkezi Denizli'de bulunan GEKA'nın resmi açılışını DPT'den sorumlu Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz'ın kısa bir süre içinde yapacağını söyledi. Erkmen, "Hükümet olarak kalkınma ajanslarına büyük önem veriliyor. Bölgesel kalkınma çok büyük araç olarak görülüyor ve en iyi şekilde hizmet üretilmesi gerekiyor. Bunu bölgenin diğer dinamiklerini de işin içine katarak en verimli çalışmayı yapacağız" dedi. Vali Coş da, GEKA'nın aktif bir konuma getirilmesi arzusu içerisinde olduklarını belirterek, "Üç kentin bölgesel olarak kalkınmasını temin ediyoruz" diye konuştu.

PLANLAMA ÇALIŞMASI

GEKA'nın hizmet binası ve donanımının tamamlandığını anlatan Aydıner, planlama çalışmalarının başladığını ve bilgilendirme toplantıları için hazırlık yapıldığını söyledi. Aydıner, bölgede var olan ekonomik potansiyelin ortaya çıkarılması ve daha iyi kullanılması için çalışıldığını dile getirdi. Aydıner, bölgesel plan programının tamamlanmasından sonra hibe programına başlayacaklarını, bunun da Eylül-Ekim aylarını bulacağını, duyuruların "www.geka.org.tr" adresinden yapılacağını söyledi.

SEKTÖR İNCELEMESİ

GEKA Genel Sekreteri Mehmet Aydıner, "Bölgedeki sektör temsilcileri, işadamları, üniversiteler, kamu ve özel kurumlar, ticaret odaları ve işadamı dernekleriyle görüşülerek, sektör komisyonları kurulacak. Komisyon çalışmalarının sonucunda bölgede belirlenen sektörlerin zayıf ve güçlü yanlarını analiz edilecek. Sektörün avantajları ve dezavantajları tespit edilecek. Rekabet güçlerine bakılacak. Bölgede desteklenecek sektörlere yönelik hibe programı hazırlanacak. Üretimi ve istihdamı artırmaya yönelik projeler getirilecek. GEKA, bunları değerlendirip desteklenip desteklenmeyeceğine karar verecek" dedi.

Yöresel potansiyel ortaya çıkartılacak

GEKA Genel Sekreteri Mehmet Aydıner, bölgesel plana örnek vererek, Denizli ve Muğla'da mermer sektörü olduğunu, bunun stratejik olarak nasıl ilerleyeceği konusunu irdelediklerini anlattı. Aydın ve Denizli'nin jeotermal konusunda ortak stratejik planlama yapıbileceğini söyleyen Aydıner, "Denizli Çal yöresinin özel aromalı şaraplık üzüm, kiraz ve armut gibi meyvelerinin, daha ekonomik nasıl değerlendirileceğine ilişkin proje ilgi çekebilir. Aydın'ın inciri, narenciyesi, Muğla'da turizm çeşitliliğine yönelinmesi konularında projelerin uçları açık. Sürekliliği olan konuda kriterlere uygun destek programını ortaya koyarız. Yeter ki, bölgesel kalkınmaya uygun olsun. Uzmanlarımız bölgenin mevcut ekonomik potansiyelinin ortaya çıkartılmasının yanında stratejik sektörlerin tespit edilmesine de yardımcı olacak" dedi.

 

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kent-20-milyonluk-hibe-kredi-kullanacak-_80363.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!