Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

3. Köprü İhalesi Yarın; 11 Firma Teklif Aldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Boğazı'na 3. köprü yapımını da içeren ''Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Odayeri-Paşaköy Kesimi'' işinin yarın yapılacak ihalesi için 11 firmanın şartname aldığını anımsatarak, ''İnşallah bunların tamamı teklif verir. Yarısı da teklif verse bizim için makbuldür, ama bu ihalaye

yapi.com.tr / AA
3. Köprü İhalesi Yarın; 11 Firma Teklif Aldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Boğazı'na 3. köprü yapımını da içeren 'Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Odayeri-Paşaköy Kesimi' işinin yarın yapılacak ihalesi için 11 firmanın şartname aldığını anımsatarak, ''İnşallah bunların tamamı teklif verir. Yarısı da teklif verse bizim için makbuldür, ama bu ihalaye teklif geleceği kanaatindeyim'' dedi.

Ankara'da devam eden metro inşaatlarında incelemede bulunan ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım, ''Ne gelecek, gelmeyecek; siz ne biliyorsanız ben de onu biliyorum. Ama 11 dosya alındığını biliyorum. İnşallah bunların tamamı teklif verir. Yarısı da teklif verse bizim için makbuldür. Ama bu ihaleye teklif geleceği kanaatindeyim''
dedi.

Ankara'daki metro projeleri

İlk olarak Kızılay-Çayyolu Metrosu'nun Söğütözü İstasyonundaki tünel çalışmalarında inceleme yapan Yıldırım, Kızılay-Çayyolu ve Sincan-Batıkent metro hatlarının 2014 yılının başında, Keçiören-Tandoğan hattının ise 2014 yılı içerisinde açılacağını bildirdi. Söğütözü Metro İstasyonu'nundaki demirlerin çirkin bir görüntü oluşturduğunu, bunun kaldırılıp kaldırmayacağı yönündeki bir soruya Yıldırım, ''Onu bana sormayacaksınız, benimle ilgili bir konu değil. Metro alttan gidiyor, oradaki çalışmaya etkisi olacak bir durum yok'' karşılığını verdi.
    
İstasyonun bulunduğu bölgeye 172 metre uzunluğunda aç-kapa iki tane tünel yaptıklarını kaydeden Yıldırım, yeni bir planlama ile tüneller için öngörülen süreyi 7 aydan 3,5 aya düşürdüklerini açıkladı. Metroları kısa sürede hizmete sokmak için yoğun bir çalışma yaptıklarını ifade eden Yıldırım, vatandaşlardan anlayış beklediklerini belirtti. Yıldırım, ''Bu süre içerisinde zaman zaman zorunlu olarak caddeler trafiğe kapatılıyor. Bazen iş yerlerinin giriş çıkışlarında sorunlar yaşanıyor. Ankaralılara, esnafımızdan ben şunu istirham ediyorum; uzun süredir Ankara'nın gündeminde olan metrolarla ilgili sıkıntıyı, beklentiyi geciktirmemek için bazı geçici rahatsızlıklar olabilecek. Buna anlayış göstermelerini bekliyoruz. Kalıcı rahatlık ve konfor için bunu yapmaya mecburuz'' diye konuştu.
    
Tünel delme makinesini kullandı
    
Keçiören-Tandoğan Metro Hattındaki Dışkapı İstasyonu'nunda inceleme yapan Yıldırım, tünelin içine girerek tünel delme makinesi hakkında bilgi aldı ve bir süre tünel açarak, beton kaplama yaptı. Tünelin çıkışında çalışmalar hakkında bilgi veren Yıldırım, ''Eski metotla kazmayla açıyorsunuz, sonra betonlama yapıyorsunuz. Çok zaman kaybı oluyor, hem de sağlıklı da olmuyor. Bu öyle değil. Açıyor, 1 metre ilerledikten sonra beton kemerler yerleştiriliyor. Sonra 1 metre daha gidiyor. Bu şekilde günde ortalama 10 ile 20 metre arasında tünel açılıyor. Bu hesaba göre önümüzdeki 240-250 gün içerisinde 3 kilometrelik tünel bitmiş olacak'' ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kopru-ihalesi-yarin-11-firma-teklif-aldi_91602.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!