Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

3.Köprü Kışa Hazır!

26 Ağustos’ta açılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nda, kış aylarını sorunsuz geçirmek için hazırlıklar tamamlandı.

yapi.com.tr
3.Köprü Kışa Hazır!

Sürücülerin yoğun kış şartlarından etkilenmemesi için çalışmaların aksatılmadan sürdürüldüğü Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nda kış hazırlıkları tamamlandı. Buzlanma Erken Uyarı Sistemi ve trafik kontrol kameraları sistemleri için İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) ve Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ile koordinasyon halinde hareket eden ICA, köprü ve otoyoldaki hazırlıklarını Önleyici Çalışmalar ve Düzeltici Çalışmalar olarak iki başlıkta yürütüyor. Önleyici çalışmalar kapsamında son teknoloji sistemlere sahip kamyonlar ile asfalt sıcaklığı ölçülüyor ve yol yüzeyinin donmasına karşı gerekli önlemler alınıyor. Kar yağışı ya da don olayı gerçekleşmesi beklenmeden, tahmini olay saatinden en az 4 saat önce tüm ekipler ve araçlar sorumlu bulundukları bölgelerde önleyici tuzlama çalışmalarını yapıyor. Bu şekilde tüm güzergah zemini don olayına karşı hazır hale getiriliyor. Düzeltici çalışmalar kapsamında ise kar küreme kamyonları ve kar küreme ekibi ile yol 7/24 açık hale getiriliyor. Yapılan çalışmalar ile yol yüzeyinin don sıcaklığı sabit tutulurken don tehlikesi atlatılana kadar sürekli ringler yapılarak çalışmanın etkili olması sağlanıyor.

3 şeride aynı anda müdahale
 
İleri teknoloji bakım ekip ve ekipmanları ile donatılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nda karla mücadele araçları da özel olarak tasarlanmış durumda. Solüsyon Tankı ve Püskürtme Tesisatı takılı kamyonlar otoyol üzerinde 3 şeride aynı anda müdahale edebilecek özelliklere sahip. Tuz Damperi ve Serpici Ekipmanı takılı olan kamyonlar ise 12 metre tuz serpme yapabilirken ihtiyaç halinde tuz ve solüsyonu aynı anda karıştırıp serperek, tuzun daha hızlı etki göstermesini sağlıyor.

Kış bakımında kamyonların önüne takılacak olan kar küreme bıçaklarında ise hareket ve denge sensörleri mevcut. Kar küreme işlemi esnasında bıçaklar, yol yüzeyinde bulunan tümseklere ya da genleşme derzleri gibi kısımlara geldiği anda otomatik olarak hareket edebiliyor ve malzemeye zarar vermeden söz konusu yüzeyi geçip sonrasında da tekrar eski konumlarını alabiliyorlar. 2 farklı tipte kar küreme bıçağı kullanılan kamyonlardaki Teleskopik Bıçaklar emniyet şeritlerinde biriken karları da temizleyecek şekilde uzama özelliğine sahip.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kopru-kisa-hazir_153243.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!