Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3. Köprü Rantçılarına Arsa Satmayın Uyarısı

Köprü güzergahı ve bağlantı yolları için düşünülen iki güzergahtaki Çatalca, Sarıyer, Bahçeköy, Anadolukavağı ve Pendik çevresindeki arsalar spekülatörlerin iştahını kabartıyor.

Yeni Şafak Gazetesi
3. Köprü Rantçılarına Arsa Satmayın Uyarısı

oğaz'a üçüncü köprünün nereye yapılacağının netleşmeye başlamasıyla birlikte, bölgedeki köylere arsa spekülatörlerinin ilgisi de arttı. Köprü güzergahı ve bağlantı yolları için düşünülen iki güzergahtaki Çatalca, Sarıyer, Bahçeköy, Anadolukavağı ve Pendik çevresindeki arsalar spekülatörlerin iştahını kabartıyor. Yeni Şafak'ın “Boğaz'da 100 milyarlık güzergah rantı” haberiyle dikkat çektiği konuyla ilgili bölgedeki muhtarlar da arsa almak için lüks araçlarla köylere gelen zengin işadamlarının sayısının arttığına dikkat çektiler.

Muhtarlardan satmayın uyarısı
Beykoz Akbaba Köyü'nün Muhtarı ve Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Yüksel Kılıç, bölgedeki hareketliliği anlatırken, çoğu zaman lüks araçlarla gelen bazı kişilerin, satılık arazi olup olmadığını sorduğunu ve köylülerle pazarlık yaptığını söyledi. Kılıç, “Köylülere arsalar değerlenecek satmayın” uyarısı yaptıklarını söyledi.

Anadolukavağı Muhtarı Nurettin Sarıçiçek, ise köprü ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, "Biz 3. köprünün Anadolukavağı'na yapılacağını ve köprünün bağlantı yollarının Elmalı'dan Akbaba Deresi yol ayrımına kadar uzandığını duyduk. Ancak köprüye giden bağlantı yerlerinin bulunduğu araziler, 5-6 yıl öncesinden satın alındı. Arazilerin büyük çoğunluğunun da ünlü bir işadamına ait olduğu söyleniyor" dedi.

Bir işadamı 15 km'yi kapattı
Tokat Köyü Çamlık Sokak'tan başlayan arazi, 15 kilometre boyunca devam ediyor. Poyrazköy'e kadar söz konusu arazinin aynı kişinin olduğu ve 99 yıllığına kiralandığı iddia ediliyor. Bu arazinin, 3. Boğaz köprüsünün ayaklarının yapılacağı alanı da kapsadığı ileri sürülüyor. Muhtarın açıklamasına göre bölgede bulunan araziler içerisinde ünlü isimlerin büyük parselleri yer alıyor.

Son karar Büyükşehir'in
Üçüncü köprü için iki güzergahtan biri tercih edilecek. İki güzergah da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün kuzeyinden geçiyor. Bunlar, Rumelikavağı-Anadolukavağı ya da Sarıyer-Beykoz Yuşa Tepesi. Kesin tercihi İstanbul Büyükşehir Belediyesi verecek. Belediye, şehir planında trafiğin hangi bölgeye kaydırılacağını dikkate alarak üçüncü köprü güzergahını Ulaştırma Bakanlığı'na bildirecek. Projede Kuzey Marmara Otoyolu da köprüyle bağlantılı yapılacak. Üçüncü köprü ve otoyolun yaklaşık 36 ayda tamamlanacağı belirtiliyor.

Peşin para cazip geliyor
Tokatlı Köyü Muhtarı Yasin Kahraman 3. köprü ve bağlantı yollarının netleşmesinden sonra bölgedeki hareketlenmenin arttığını söylüyor. Kahraman "Araziler için gelen giden çok oluyor. Köylüler peşin parayı bulunca dayanamıyor. Onları, biraz daha sabretmeleri, arazilerinin ileride daha çok para edeceği konusunda ikna etmeye çalışıyoruz" dedi.

Planları görmeden karar vermeyin
Yeni köprü ve bağlantı yollarının sadece nakliyecilerin kent içine giriş ve çıkışlarını önleyecek şeklide yapılması bölgeden arsa satın alanları yakından ilgilendiriyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3. köprü ve bağlantı yollarının yük taşımacılığı için kullanılması gerektiğini belirterek, "Üçüncü köprü İstanbul'un kent ulaşımı dışında ağırlıkla Anadolu-Avrupa ulaşımıyla ilgili düşünülmeli” dedi. Arsa spekülasyonlarına karşı vatandaşları uyaran ve 3 yılda arazi fiyatlarının 10 kat arttığını söyleyen Topbaş, "Vatandaş plan neticelerini görmeli. 25 bin nazım planları ilanından sonra bu satışlarını gerçekleştirmelerini tavsiye ederim” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kopru-rantcilarina-arsa-satmayin-uyarisi_57646.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!