Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3. Köprüye Karşı Çıkanlar Belediye Önünde Nöbet Tutuyor

"Yağmur değil rant, yıkım, üçüncü köprü öldürür" diyen 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu üyesi yaklaşık 50 kişi İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde her gün nöbet tutuyor. Dün başlayan nöbet için Halkevleri Sarıyer Şubesi Başkanı Hasan Pulat "İstanbul'un gerçek sahipleri olarak barınma alanlarının, su havzaların ve ormanlık alanların yok

bianet.org
3. Köprüye Karşı Çıkanlar Belediye Önünde Nöbet Tutuyor

"Yağmur değil rant, yıkım, üçüncü köprü öldürür" diyen 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu üyesi yaklaşık 50 kişi İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde her gün nöbet tutuyor. Dün başlayan nöbet için Halkevleri Sarıyer Şubesi Başkanı Hasan Pulat "İstanbul'un gerçek sahipleri olarak barınma alanlarının, su havzaların ve ormanlık alanların yok edilmesine" karşı çıktıkları için bu eylemi yaptıklarını söyledi.

"Yağmur değil köprü öldürür"

"Halkın barınma hakkı var" yazılı döviz taşıyan kalabalık adına Pulat şöyle dedi:

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan boğaza yapılması planlanan 3. köprünün güzergahına bakmak için helikopteriyle İstanbul semalarındaydı. Tamamen rant amaçlı olduğu herkesçe bilinen bu projeyi maalesef yine rantçı ve piyasacı kent politikalarının yol açtığı sel felaketinin yaralarının dahi sarılmadığı günlerde AKP'nin felaket üstüne felakete davetiye açan zihniyetine dur demek artık hayati bir görev oldu."

Selde yaşanan kayıpların "halkın cehaletinden kaynaklandığı" açıklamasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Pulat İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın "Ayamama deresinin yatağını işgal eden ne varsa yıkacağız" açıklamasını da eleştirdi:

"Topbaş aynı dere yatağındaki Saray Çiftliği'nin sahipleri olan kuzenlerinin de canını yakacak mı?"

Pulat "15 yıldır yönetimde oldukları halde neden bilimsel raporları, halkın talep ve protestolarını dikkate almadan, orman ve su arazilerini rantiyeye peşkeş çektikleri, yoksul halka güvenli, sağlıklı barınma hakkı tanımayarak bugün yıkıcı sonuçlarıyla görülen suçlarının hesabını verecek mi?" diye sordu.

"Seli tahmin etseydik önlem alırdık"

Eylemi izleyenlerden muhasebeci Erhan Serter, bianet'e Sarıyer'de yaşadığını, 3. köprüye hayır eylemi düzenleyenlerin yerlerinden edilmek istememekte haklı olduğunu ancak diğer yandan İstanbul'un ulaşım sorunun kritik olduğunu ve yetkililerin herkesi düşünerek bir çözüm bulması gerektiğini söyledi. Sarıyer'de selden etkilendiklerini söyleyen Serter "Sanırım kimse tahmin etmiyordu ki bunca kayıp yaşandı" dedi.

"Yağmur değil köprü öldürür", "Köprü yıkılsın Tayyip altında kalsın" sloganları atan kalabalık 18 Eylül'e kadar dört gün boyunca İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane'deki binası önünde 12:00-14:00 saatleri arasında nöbet tutma eylemini sürdürecekler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kopruye-karsi-cikanlar-belediye-onunde-nobet-tutuyor_72489.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!