Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

3. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi Yapıldı

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından 'Küresel Rekabet ve Sürdürülebilirlik' temasıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi, dün (23 Kasım Çarşamba) Four Seasons Hotel İstanbul Bosphorus’da gerçekleştirildi.

yapi.com.tr / AA
3. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi Yapıldı

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından 'Küresel Rekabet ve Sürdürülebilirlik' temasıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi, dün (23 Kasım Çarşamba) Four Seasons Hotel İstanbul Bosphorus’da gerçekleştirildi. Zirve kapsamında, 'Sürdürülebilir Bir Geleceğe Doğru İnşaat Sanayisi' ve 'Megapol İstanbul'un Geleceği' başlıkları altında iki özel sunum gerçekleştirilirken; ayrıca '2023'e Doğru Gelecek Vizyonu', 'Türk İnşaat Sektörünün Küresel Rekabet Gücü', 'Sürdürülebilirlik' başlıkları altında paylaşımlarda bulunuldu.

Ortak deklarasyon imzalandı

Zirvede, İMSAD'ın yürüttüğü EUbuild Projesi kapsamında gerçekleştirilen çalıştay sonucunda hazırlanan 'Binalarda Enerji Verimliliği için Hükümetlerin İtici Gücüyle Hareket Zamanı' başlıklı deklarasyon da, İMSAD ve Balkan ülkeleri temsilcileri tarafından törenle imzalandı. Deklarasyonda, ortak terminoloji, gelişmelerin takibi, geleceğe dönük planlar, destekler, finansal yöntemler, tüketicinin farkındalığı, krizden çıkış yolu gibi aksiyonların gerçekleştirilmesi ve koordinasyonu için, mevcut yapılar dışında, konunun güçlü bir sahibi bulunması, bağımsız, güçlü ve etkin bir Enerji Ajansı/Enerji Verimliliği Merkezi kurulması öneriliyor. Deklarasyona imza atanlar, İMSAD, Arnavutluk AB Enerji Verimliliği Merkezi (EEC), Bosna Hersek Saraybosna Kantonu Ekonomi Odası (CESC), Makedonya Enerji Verimliliği Merkezi (MACEF), Karadağ İşverenler Federasyonu (MEF) ve Sırbistan Belgrad Ticaret Odası'ndan (BCC) oluşuyor.

Bakan Çağlayan'dan video mesaj

Zirveye, gönderdiği video mesajla katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin temel yapı malzemeleri üretimi ve ihracatında dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer aldığını anımsattı. 200'den fazla alt sektörü harekete geçirme özelliği ile inşaat sektörünün lokomotif bir sektör olduğuna işaret eden Çağlayan, ''Büyük istihdam yaratma özelliği ile baktığımız zaman da bu sektör 'sünger' sektör olarak kabul edilmektedir'' dedi. İnşaat malzemesi sektöründe faaliyet gösteren toplam 6 bin 500 firmanın, 250 binin üzerinde çalışanı istihdam ettiğini ifade eden Çağlayan, inşaat ve inşaat malzemesine ilişkin sektörlerin de 1 milyon 700 bin kişiye, hatta zaman zaman 2 milyon kişiye istihdam sağladığını vurguladı.
    
Çağlayan, sektörün sürekli gelişme dinamizmi yaşadığını, inşaat malzemesi sektörünün ihracatının 2002 yılından bu yana 4 katı artarak 2010 yılında 16,5 milyar dolara ulaştığını belirtti. Zafer Çağlayan, ''2011 yılındaki inşaat malzemesi ihracatının 2010 yılı ile mukayese ettiğimizde önemli miktarda artmasını bekliyorum. 2010 yılının ilk 9 ayında 12 milyar dolarlık inşaat malzemesi ihracatı yapılmışken, bu yıl aynı dönemde ihracatımız yüzde 23 artışla 14,8 milyar dolara çıkmıştır'' dedi.

En önemli ihracat pazarlarına baktıklarında Irak'ın başta geldiğini, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, İngiltere, İsrail, Rusya Federasyonu, Türkmenistan, ABD, Suudi Arabistan ve Libya'nın da önemli ihracat pazarları olduğunu anlatan Çağlayan, Türkiye'nin bugün inşaat malzemeleri konusunda bölgesinin üretim üssü konumunda bulunduğuna işaret etti. Çağlayan, ilerleyen dönemde bu konumu daha da ileriye taşıyarak dünya liderliğine ulaşmak için önceliğin her şart altında kaliteden taviz vermemek olduğunu vurguladı.
    
Bugün rekabetin dünden daha zor olduğunu, yarın bugünden daha fazla zorlaşacağını vurgulayan Çağlayan, bu dönemde hızlı davranılmasının önemine dikkat çekti. Yaşanan küresel krizin dünyadaki ezberleri bozduğunu, insanların, iş adamlarının, siyasetin davranış biçimlerinin yeniden şekillendiğini, iş yapma biçimlerinin değiştiğini anlatan Çağlayan, ''Bu kadar değişiklik ister istemez balıkların bile değişimine sebebiyet vermiştir. Bu krizler balıkların bile bir yerde huyunu değiştirmiştir. Bugün artık eskiden olduğu gibi büyük balık küçük balığı yutmuyor, artık bundan böyle hızlı balık yavaş balığı yutacak. Hızlı olmanın bu rekabette sizin için önemini bir kez daha belirtmek adına tüm bunları ifade ediyorum'' dedi.

GYODER Başkanı Gökkaya: Çevre dostu konut projelerinin yaygınlaşması için devlet desteği de uygulanmalı

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, gayrimenkul sektöründe 2004'ten beri gelişen daha kurumsallaşmış, dana bilinçli bir sektör olduğunu çok rahat görebildiklerini ifade ederek, GYODER olarak yaptıkları çalışmalarda da sektörün çok sağlıklı büyüdüğünü gördüklerini belirtti. Türkiye'de kentleşme sürecinin diğer ülkelerden çok daha hızlı olduğuna işaret eden Gökkaya, bu gelişme düzensiz ve plansız yapıldığı için kentleşmede çarpık yapılaşma ortaya çıktığını anlattı. Gökkaya, bugün itibariyle 18 milyon konut stokunun yüzde 45'inin yaşam standartlarına uygun olmadığını ve depreme dayanıklı olmadığını ifade etti.

Hızlı kentleşmenin beraberinde sadece çarpık yapılaşma değil hava kirliliği, yeşil alan yetersizliği ve su kirliliği gibi çevresel problemleri de beraberinde getirdiğini anlatan Gökkaya, ''Planlı ve düzenli yapıldığı takdirde kentleşme de ülkelere çok büyük önemli rant sağlayacaktır. Kentleşmesi devam eden ve bu konuda hızlı şekilde planlama yapan ülkelerin hem ekonomilerinde hem de enerji alanlarında çok büyük tasarruflar görülmektedir'' dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/3-uluslararasi-insaatta-kalite-zirvesi-yapildi_89829.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!