Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3 Yılda 165 Bin Metrekarelik Ofis Geliyor

İstanbul son dönemde tavan yapan arsa fiyatları ile dikkatleri üzerine çekerken ofis piyasasında yaşanan hareketlilik de gözlerden kaçmıyor.

Sabah Emlakimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\53568.bmp" hspace=5 vspace=5>

İstanbul son dönemde tavan yapan arsa fiyatları ile dikkatleri üzerine çekerken ofis piyasasında yaşanan hareketlilik de gözlerden kaçmıyor. Özellikle Levent-Maslak hattında yeni ofis binalarının ve plazaların yapımı hızla devam ederken, şehirdeki A ve B sınıfı ofislerin boşluk oranı da her geçen gün düşmeye devam ediyor. 2006 yılının ilk dokuz ayı dikkate alınarak yapılan araştırmalara göre yüzde 7.50'lik kira getiri oranı ile ofis getirisinde Londra, Paris, Zürih gibi şehirleri geride bırakarak Avrupa şampiyonu olan İstanbul, kira artışı açısından da yüzde 22.7 ile Oslo ve Dublin'in ardından Avrupa 3'üncüsü olmuştu. DTZ Pamir & Soyuer tarafından açıklanan İstanbul Ofis Pazarı 2007 araştırması da İstanbul'un ofislerinde bu yıl da boşluk oranının düşmeye, fiyatların yükselmeye devam ettiğini gösteriyor.

Getiri miktarında azalma var

Hizmetler sektörünün özellikle bankacılık, finans ve sigorta firmalarının oluşturduğu güçlü ofis talebinin ve ekonomik büyümenin de yansımalarıyla artan ticari güven ortamının ofis pazarının gelişmesinde temel itici etkenler olduğu ifade edilen araştırmada, 2006 yılı sonu itibariyle İstanbul ofis pazarında A sınıfı ofis kullanıcılarının yüzde 45'ini finans ve sigorta firmalarının kullandığı kaydedildi. Araştırmada, yılsonu itibariyle İstanbul'daki A sınıfı ofislerde metrekare kiralarının 24 dolara ulaştığı belirtilirken, fiyatların yükselmesinin yıllık getiride bir miktar düşüşe neden olduğuna dikkat çekiliyor. Türkiye'de yabancı sermaye yatırımlarındaki artış beklentisi ile birlikte geleek birkaç yıl içinde finans, bilişim, medya ve teknik hizmetler sektörlerinin önemli ofis talebi oluşturması öngörülüyor. Araştırmaya göre, gelecek 3 yıl içinde ise yeni ofis alanlarında 165 bin 655 metrekarelik bir artış bekleniyor.

Araştırmada, İstanbul'un ana ofis bölgelerindeki A sınıfı ofis stokunun 1.4 milyon metrekareye yükseldiğine dikkat çekilirken, ana ofis bölgeleri olarak Etiler, Levent, Maslak, Şişli, Zincirlikuyu ve Kozyatağı gösterildi. İkincil ofis bölgeleri arasında ise Havalimanı, Ümraniye, Altunizade ve Kavacık öne çıkan bölgeler oldu. Araştırmada, ekonomik iyileşme ve inşaat sektöründeki büyümeye rağmen hala ofis arzı eksikliği bulunduğu belirtilen İstanbul'da 2006 yılı içerisinde A sınıfı ofis artışının 55 bin metrekare ile sınırlı kaldığına işaret edildi.

İstanbul A sınıfı ofis pazarındaki stok dağılımı hakkında bilgi verilen araştırmada Etiler ve Levent'in A sınıfı ofislerde 450 bin metrekare ile en fazla stoka sahip bölgeler olduğu görüldü. Bu bölgeleri 350 bin metrekarelik stokla Maslak izledi. İkincil ofis bölgelerinin A sınıfı ofis stoku şampiyonu ise 250 bin metrekarelik alan ile Havaalanı oldu. 110 bin metrekarelik A sınıfı ofis stoku ile Havaalanı bölgesini Ümraniye takip etti.

Araştırmaya göre İstanbul'un ofislerinde boşluk oranları gittikçe düşüyor. Asya yakasındaki ofislerde boşluk oranı yüzde 28.9'dan yüzde 15.4'e indi. Avrupa yakasında ise yüzde 11.8 olan ofis boşluk oranları yüzde 8.6'ya geriledi. Kiralardaki artış eğiliminin gelecek yıllarda da devam etmesini öngören İstanbul Ofis Pazarı 2007 araştırmasında, bu durumun farklı anlamlar taşıdığına da dikkat çekiliyor. Araştırmaya göre, önümüzdeki dönemde ofis kiralarında gözlenen artışın sürmesi kira getirilerini bir miktar azaltacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-yilda-165-bin-metrekarelik-ofis-geliyor_53568.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!