Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

300 OSB'de 300 Teknik Kolej Olacak!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yaklaşık 300 OSB içinde en az 300 teknik kolej kurmayı amaçladıklarını söyledi.

yapi.com.tr / AA
300 OSB'de 300 Teknik Kolej Olacak!

Bi̇li̇m, Sanayi̇ ve Teknoloji̇ Bakanı Faruk Özlü, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile OSB'lerde "mesleki ve teknik anadolu liseleri" kurulmasına ilişkin protokolün imza törenine katıldı. Bakan Faruk Özlü, söz konusu protokolle Türkiye'nin rekabet gücü ve refahını artırmak, sürekli kılmak için daha yenilikçi, ileri teknolojili ve yüksek katma değerli üretim yapısına geçişte zaruri olan mesleki eğitim sistemini güçlendirmeyi amaçladıklarını belirtti. Özlü, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Protokol kapsamında bilim, teknoloji ve sanayi politikaları doğrultusunda ihtiyaç duyulan insan kaynağı profilini belirlemeye ve yetiştirmeye yönelik, Milli Eğitim Bakanlığımız ile koordinasyon içinde çalışacağız. Ülkemizdeki tüm OSB'ler içinde mesleki ve teknik anadolu liseleri yani teknik kolejler kuracak ve yaygınlaştıracağız. Amacımız yaklaşık 300 OSB içinde, en az 300 teknik kolej kurmak."

“Nitelikli ara eleman yetişecek”

OSB'ler ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında köprü vazifesi göreceklerini anlatan Özlü, şunları kaydetti: "OSB'lerde var olan sektörlere yönelik atölye ve laboratuvar öğretmenlerine işbaşı eğitimleri vereceğiz. Öğrencilerimize, OSB'lerdeki işletmelerde beceri eğitimi ve staj imkanları sağlayacağız. OSB'lerdeki mevcut çalışanlara yönelik meslek geliştirme ve uyum kursları açacağız. OSB'lerde teknik kolej yaptırılması ve açılacak olan teknik kolejlerin bina yapım işlerinin krediyle desteklenmesini sağlayacağız. Teknik kolejlerde icra edilecek teorik ve pratik eğitim programları sayesinde, nitelikli ara elemanlar yetiştireceğiz."

“OSB’lerde verilen eğitimin niteliğini artıracağız”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "Organize sanayi bölgelerindeki mesleki ve teknik okulları yaygınlaştırmayı ve eğitim seviyesini üst düzeye getirmeyi istiyoruz. Buradan mezun olan öğrencilerimiz, hem sektörü tanısınlar hem de mezun olduktan sonra işsizlik, istihdam sorunuyla karşılaşmasınlar. Gayemiz, nitelikli meslek eğitimini vermektir. Organize sanayi bölgelerindeki okulların sayısını, öğrencilerin sayısını ve verilen eğitimin niteliğini artırmak istiyoruz."

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/300-osbde-300-teknik-kolej-olacak_157483.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!