Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

300 Yıllık Amcazade Yalısı Ağaoğlu ile Ayağa Kalkacak

Dünyanın yıkılmayan en eski ahşap yapısı olan Amcazade Yalısı’nın yap-işlet-devret ihalesini Ağaoğlu Grubu kazandı.

Vatan Gazetesi/Tebernüş KİREÇCİ
1 300 Yıllık Amcazade Yalısı Ağaoğlu ile Ayağa Kalkacak

ünyanın yıkılmayan en eski ahşap yapısı olan Amcazade Yalısı’nın yap-işlet-devret ihalesini Ağaoğlu Grubu kazandı. Yalı 40-100 milyon YTL harcanarak restore edilecek ve çok iddialı bir otel projesi ortaya çıkacak

Dünyada ayakta kalan en eski ahşap yapı olan Amcazade Yalısı’nın yap-işlet-devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilen ihalesini Ağaoğlu Grubu kazandı. 8 dönümlük yalı arazisinde irili ufaklı 5 yapı bulunuyor ve halen arkeolojik kazılarla harem bölümleri de ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. İhalesi yapılan bölüm ise tarihi Divanhane ve Meşruta Binası’nı kapsıyor.

Ağaoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, “İhale 25 yıllık bir işletme hakkı veriyor. Proje onayları ile birlikte inşaatı 3 yıl içinde yapabiliriz. Biz bu proje için en az 40-50 milyon YTL harcayacağız. Bu rakam 100 milyon YTL’ye kadar çıkabilir. Hatta bu rakamı da aşabilir. Yapacağımız harcamanın ucu açık olacak. Bir taraftan da arkeolojik kazı çalışmaları devam ediyor. Şimdiye kadar küçük haremin kalıntıları çıkarıldı. Sırada büyük haremin kalıntıları var” diye konuştu.

Prestij projemiz
İhaleye katılırken ve devamında pazarlık yaparken işin maddi getirisini düşünmediklerini kaydeden Ağaoğlu, şöyle devam etti:

“Biz bu işe prestij projesi olarak bakıyoruz. İstanbul’a kültür ve sanat borcumu ödemek için önemli bir fırsat yakaladığımı düşünüyorum. Çünkü Amcazade Yalısı, Topkapı Sarayı’ndan sonra Osmanlı mimarisinin ayakta kalan en önemli eserlerinden birisi. Mimariye sadık kalacağız. Buraya inşa edeceğimiz otel ve restoran yapıldığı dönemin ruhunu yaşatacak. O dillere destan Lale Devri’nin tüm ihtişamı yaşatılacak. Biz de şirket olarak 100 yıldan daha uzun süredir harabe olan bir eseri kurtarma fırsatını yakalamış olacağız. Bundan daha büyük onur olabilir mi?”

1699’da inşa edildi
Anadolu Hisarı’nda yer alan 285 metre rıhtımlı yalı, 8 bin 711 metrekare arsaya sahip. Mülkiyeti Mülhak Köprülü Amcazade Hüseyin Paşa Vakfı’na ait olan yalı, Sadrazam Köprülü Fazıl Ahmet Paşa’nın amcasının oğlu Amcazade Hüseyin Paşa tarafından 1699 yılında inşa edildi. 1877 Rus Harbi’nden kaçanların yerleştirilmesinden sonra harabe hale geldi. Pierre Loti 1910’larda bile “Amcazade Yalısı’nı kurtarın” diyordu. Yalının yeniden restorasyonu için 12 Haziran’da İstanbul 6 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu onay vermişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/300-yillik-amcazade-yalisi-agaoglu-ile-ayaga-kalkacak_56846.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Restoratör Özcan Gürsel'in halen yaptığı yalının bir yazısını ekte bulacaksınız. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!