Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

36 Megavat Gücündeki Santral Ayda Yaklaşık 23 Bin Konutun Enerji İhtiyacını Karşılayabiliyor

Rüzgar enerjisi açısından önemli bir potansiyele sahip olan Hatay'ın Belen ilçesinde 12 tribünden oluşan ve 36 megavat gücündeki santralin ayda yaklaşık 23 bin konutun enerji ihtiyacını sağlayabilecek güçte olduğu bildirildi.

yapi.com.tr / AA
36 Megavat Gücündeki Santral Ayda Yaklaşık 23 Bin Konutun Enerji İhtiyacını Karşılayabiliyor

Foto: İsmail Yeşilyurt (AA)

Rüzgar enerjisi açısından önemli bir potansiyele sahip olan Hatay'ın Belen ilçesinde 12 tribünden oluşan ve 36 megavat gücündeki santralin ayda yaklaşık 23 bin konutun enerji ihtiyacını sağlayabilecek güçte olduğu bildirildi. Belen Rüzgar Enerji Santrali İşletme Müdürü Fatih Anıl, Guriş Holding tarafından 2008 yılında kurulma çalışmalarına başlanan santralde 10 tribünün 2 yıl önce hizmete açıldığını söyledi. Santral projesinin yaklaşık 60 milyon avro'ya mal olduğunu ve kurulma aşamasında 60 kişinin görev aldığını vurgulayan Anıl, şu an işletmede 17 işçinin daimi olarak çalıştığını belirtti. Geçen yıl da santrale her biri 3 megavat gücünde 2 tribünün daha ilave edildiğini ifade eden Anıl, şöyle devam etti:
    
''Hatay özellikle de Belen ilçesi rüzgar açısından verimli. Burada 12 ay boyunca aylara göre değişmekle birlikte kesintisiz esen bir rüzgar var. Oluşturuğumuz tesisle bu rüzgarı enerjiye dönüştürdük. Yüksekliği 80, kanat çapı 90 metre ve her biri 3 megavat gücündeki 12 tribünümüzden enerji kaynağı oluşturduk. Buradan elde edilen enerjiyi Antakya ve İskenderun iletim hattına gönderiyoruz. Sahamızdaki tribünler özellikle yaz aylarında daha iyi rüzgar almakta ve üretimde güzel gitmektedir. Santralimizde üretim rüzgara göre değişmekle birlikte ayda yaklaşık yirmi üç bin civarında orta ölçekli bir konutu besleyebilecek güçtedir. Santralimize önümüzdeki günlerde 3 tribün daha ekleyerek bölgenin rüzgarından daha fazla yararlanacağız.''
    
Santralin bulunduğu alana fidan dikiliyor
    
Anıl, çevreye karşı duyarlı olduklarını ve bunu göstermek için de rüzgar enerji santrallerinin bulunduğu alanda çalışanlarla birlikte fidan dikimi yaptıklarını kaydetti. İşletme sahalarının çevresine çam başta olmak üzere 20 farklı türde 2 bin fidan diktiklerini vurgulayan Anıl, bu çalışmalarının önümüzdeki süreçte de devam edeceğini söyledi.
Enerji üretiminin yanı sıra rüzgar santralleri hakkında vatandaşları bilinçlendirmek için de çaba gösterdiklerini belirten Anıl, bu kapsamda öğrenciler başta olmak üzere sahalarında çok sayıda kişiye uygulamalı bilgiler sunduklarını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/36-megavat-gucundeki-santral-ayda-yaklasik-23-bin-konutun-enerji-ihtiyacini-karsilayabiliyor_88725.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!