Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

4 Büyük ABD'li Şirket, TOKİ için Tema Parkı Tasarlayacak

Ankara'da tema parkı yapımı için Ballıkuyumcu'daki arazisini satışa çıkaran ancak talep görmeyen TOKİ, projeyi İstanbul'a kaydırdı. Halkalı'daki 1.5 milyon metrekarelik alanda yapılması planlanan tema parkı ile ABD'li 4 büyük firma ilgileniyor. Disneyland'in tasarımcısı VisionMaker, ERA, Sea World ve Six Flags gibi, dünyaca ünlü tema parklarının

Sabah Gazetesi
4 Büyük ABD'li Şirket, TOKİ için Tema Parkı Tasarlayacak

Ankara'da tema parkı yapımı için Ballıkuyumcu'daki arazisini satışa çıkaran ancak talep görmeyen TOKİ, projeyi İstanbul'a kaydırdı. Halkalı'daki 1.5 milyon metrekarelik alanda yapılması planlanan tema parkı ile ABD'li 4 büyük firma ilgileniyor. Disneyland'in tasarımcısı VisionMaker, ERA, Sea World ve Six Flags gibi, dünyaca ünlü tema parklarının proje tasarım ve yönetimini üstlenen firmalar, İstanbul'da yapılacak proje için taslak hazırlayacak. Firmalar, Halkalı'daki arsaya uygun konseptlerini proje tasarımı ve yönetim biçimi bakımından oluşturup TOKİ ile paylaşacak. TOKİ de arsayı ihale edecek. Daha sonra, ihaleyi kazanıp arsada hasılat paylaşımı modeli ile projeyi gerçekleştirecek firma, ABD'li şirketlerle buluşturulacak ve proje her iki tarafın da yapacağı görüşmeler neticesinde son halini alacak.

Konut ve ticaret alanları

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, toplam 1.5 milyon metrekarelik arazide 1 milyon 189 bin metrekarelik alanın tema parka ayrıldığını, 79 bin metrekarelik alana 1.25 emsal oranı ile konut yapılacağını kaydetti. Bayraktar, 52 bin 177 metrekarelik kısmın da ticaret alanı olarak kullanılacağını belirterek, ihalenin 1 hafta içinde yapılacağını söyledi. Bayraktar, "Aslında Ankara'ya öncelik veriyordum; müşteriler İstanbul'daki projeyle daha çok ilgili. ABD'de yaptığımız temaslarda firmalar proje ile çok ilgilendiler. Araziye de yerli ve yabancı pek çok talip var" dedi. Halkalı'daki arazinin çok değerli olduğunu ve hasılat paylaşımı modeli ile ihale edileceğini aktaran TOKİ Başkanı, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Parkın içinde ticari üniteler, otel ve konaklama tesisleri, büfe, kafe, restoran, sinema, tiyatro, dinlenme ve eğlence merkezleri, hayvanat bahçesi, lunapark alanları, su parkı ve tüm bunları destekleyecek diğer fonksiyon yapıları yer alabilir. Uygulama ilçe belediyesinden onaylanacak avan projeye göre yapılacak. Parkın içinde yapı yüksekliği serbest ancak emsal 0.05."

Bayraktar, bölgenin isminin Anadolu yakasındaki Ataşehir'in Avrupa yakasındaki karşılığı olarak 'Atakent' şeklinde değiştireceklerini kaydetti. Ankara'da tema park alanı olarak ayrılan Ballıkuyumcu'daki 3.8 milyon metrekarelik arazideki proje çalışmaların devam ettiğini de belirten Bayraktar, yeni ihalede kim uygun teklif verirse arsayı ona satacaklarını söyledi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/4-buyuk-abdli-sirket-toki-icin-tema-parki-tasarlayacak_63101.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!