Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'4 Geçişli' Köprü Önerisi

İstanbul Boğazı'na yapımı planlanan ve trafiği büyük ölçüde ferahlatması beklenen 3. köprü bu kez farklı bir projeyle gündeme geldi. Tüm Mühendisler ve Mimarlar Birliği Platformu Genel Başkanı (TMMBP) Remzi Kozal'ın hazırladığı '3+1 Köprü Projesi'nde köprüden dört ayrı geçiş imkânı sunuluyor. Proje; 'metro', karşılıklı dörder şeritli 'oto geçişi',

ntvmsnbc
'4 Geçişli' Köprü Önerisi

İstanbul Boğazı'na yapımı planlanan ve trafiği büyük ölçüde ferahlatması beklenen 3. köprü bu kez farklı bir projeyle gündeme geldi. Tüm Mühendisler ve Mimarlar Birliği Platformu Genel Başkanı (TMMBP) Remzi Kozal'ın hazırladığı '3+1 Köprü Projesi'nde köprüden dört ayrı geçiş imkânı sunuluyor. Proje; 'metro', karşılıklı dörder şeritli 'oto geçişi', havadan direklerle taşınan ray üzerinde giden 'havaray' ve yine havada gerdirilen halatlara asılan kabinlerle insanların taşınmasını sağlayan 'asmaray'dan oluşuyor.

Bu geçişlerin köprü maliyetini en fazla yüzde 50 oranında arttıracağını söyleyen Kozal, "Üçüncü köprü ile maksimum fayda sağlanırken, yeni bir köprü ihtiyacı da minimuma indirilmiş olunacak" diyor.

Asya ve Avrupa yakalarında dörder ayaklı 200 metre yüksekliğinde iki kuleden oluşan söz konusu projede; katlı otopark, insanların kulelerin muhtelif bölümlerine rahatça ulaşabilmeleri için şeffaf asansörler, her bir kulede helikopter pisti, restoranlar, kongre ve toplantı salonları, kafeteryalar, kültür merkezleri ve 7 yıldızlı otel hizmeti verilen özel bölümler yer alacak.

'Asmaray'ın iki farklı amacı var

Projede yer alan 'asmaray' sisteminin iki farklı amaç için kullanılması düşünülüyor.

Birincisi; 38 kişiye kadar yolcu taşıyabilen kabinlerle restoran, kafeterya, özel toplantı salonlarına rahatlıkla ulaşabilmeleri... İkincisi ise; şehiriçi ulaşımın rahatlıkla sağlanması... Sistem; yükseklik yeterli olduğunda, beş bin metre mesafede ara direksiz ve fırtınada güvenli bir şekilde çalışabilecek.

'Havaray' ve 'metro' ile trafik derdine son

Üsküdar-Sultantepe ile Kabataş-Taksim arasında inşa edilecek havaray sistemi ile Boğaz'ın iki yakasındaki metro yapılanmaları ve tüp geçişle entegre edilecek metro sayesinde akıcı bir ulaşım hedefleniyor.

Köprü, deprem anında 'acil çıkış yolu' olacak

Bu köprü aynı zamanda İstanbul’un kuzeyinde yer alarak deprem fay hattına en uzak bölgede konuşlandığı için bir deprem anında acil çıkış yolu olarakda önemli bir konumda yer alacak. Bu nedenle transit araç trafiğinin tamamen buraya aktarılması düşünülüyor.

Kozal, proje için dünyaca tanınmış bir İtalyan şirketi Leitner'in yetkilisi Oliver Kirchheim ve Türkiye temsilcisi İlker Cumbul ile görüş alışverişinde bulunduklarını ve mimari çizimleri de Uğur Proje'nin üstlendiğini söyledi.

"Projeyi yabancılar değil, biz hazırlamalıyız"

Türk mimar ve mühendislerinin, Türkiye’yi daha iyi tanıdıkları için çok güzel işler ortaya çıkardıklarını belirten Remzi Kozal, "Üçüncü köprüyü, yüklü paralar ödenerek yabancılar değil, bizzat kendi mühendis ve mimarlarımız yapmalıdır" dedi.

Kozal ayrıca, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'nde oluşan trafik yoğunluğunu azaltacak proje geliştirdiklerini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/4-gecisli-kopru-onerisi_73523.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!