Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

40 Yıllık Rüya Gerçek Oluyor

Gündeme gelmesinin üzerinden 40 yılı aşkın süre geçmesine rağmen bugüne kadar gerçekleştirilemeyen Tunca (Suakacağı) Barajı’nın yapımına, 2007 yılı içinde başlanacak.

Türkiye Gazetesib>Taşkınlara son verecek

Mazisi 1960’lı yıllara dayanan Tunca Barajı, Trakya ovalarında yaklaşık 15 bin hektar alanda sulama yapılmasını sağlayacak, tarım arazileri ve yerleşim alanlarının her yıl yaşadığı taşkınları yüzde 12 oranında azaltacak. Baraj, yap-işlet-devret yöntemiyle yapılacak. Bu arada Tunca Nehri, Bulgaristan topraklarından doğup 14 km boyunca Türk-Bulgar sınırını teşkil ederek, Türk topraklarında Meriç Nehri’ne karışıyor. Meriç ve Tunca nehirlerinin hakimiyeti, Bulgaristan’ın elinde bulunuyor.

Gündeme gelmesinin üzerinden 40 yılı aşkın süre geçmesine rağmen bugüne kadar gerçekleştirilemeyen Tunca (Suakacağı) Barajı’nın yapımına, 2007 yılı içinde başlanacak. Yıllardır Trakya ovaları ile bölgeyi, Edirne başta olmak üzere pek çok yerleşim biriminde yaşanan sel felaketlerinden önemli ölçüde kurtaracak, Tunca nehri üzerinde baraj inşa edilmesi konusunda, nihayet Bulgaristan ile mutabakata varıldı. Teknik konulardaki mutabakat kapsamında önümüzdeki hafta Türk heyeti Bulgaristan’a ziyaret yapacak ve barajı hangi tarafın yapacağı, elektriği hangi tarafın kaça alacağı karara bağlanacak.

Kararın ardından da inşaat balayacak. İnşaat mevsiminin başladığı nisan-mayıs aylarında inşasına başlanması düşünülen projenin, 2,5-3 yılda tamamlanabileceği belirtiliyor.
Bulgaristan ile ortaklaşa yapılması planlanan ve Edirne’nin Suakacağı Köyü ile Bulgaristan sınırındaki Tunca Nehri üzerine yapılacak barajın; elektrik, sulama ve taşkın koruma olmak üzere 3 fonksiyonu olacak. Barajdan, aynı zamanda 33 milyon kilovatsaat enerji üretilecek. Barajın yapılmasıyla Tunca Nehri’nde 2 bin 500 hektar tarım alanı taşkından korunacak. Hidroelektrik santral kurulmasının da planlandığı barajın, maksimum hacminin 160 milyon metre küp olması öngörülüyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/40-yillik-ruya-gercek-oluyor_49804.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!