Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

5.9'luk Depremde, Sadece Kamu Binaları 'Çatladı'

Elazığ'da geçen çarşamba yaşanan ve Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesini etkileyen deprem, yalnızca kamu binalarını vurdu. Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan ve 21 Şubat Çarşamba günü meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde de hasara yol açtı.

Sabah Gazetesib>Elazığ'da geçen çarşamba yaşanan ve Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesini etkileyen deprem, yalnızca kamu binalarını vurdu. Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan ve 21 Şubat Çarşamba günü meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde de hasara yol açtı. Durumun dikkat çekici yanı ise derme çatma evlerin bulunduğu köyler dışında ilçe merkezinde tek hasar gören yapıların kamu binaları olması oldu. Köylerde ise 150 ev ağır, 650 ev ise kısmen hasar gördü.

Öğrencilere tahliye
Hükümet Konağı ve jandarma lojmanları kısmen hasar görürken, 200 öğrencinin öğrenim gördüğü Çüngüş Lisesi ağır hasar aldı. İncelemelerin ardından lise tahliye edildi ve öğrenciler ilköğretim okulunda ders başı yaptı. Depremde Karakaya Barajı hasar görmezken, burada çalışanların oturduğu ve İtalyanlar'ın baraj yapılırken inşa ettiği binalar hasar gördü.

Çüngüş Kaymakamı Murat Girgin, 37 köy ve 35 mezrada toplam 150 konutun oturulamaz derecede ağır, 650 konutun da kısmi olarak hasar gördüğünü vurgulayarak "Hükümet konağımız, jandarma lojmanlarımız az derecede, lise binası ise oturulamaz derecede hasar gördü. Lise binasını tahliye ettik. Öğrencilerin yerleştiği ilköğretim okulunda sabah liseliler, öğleden sonra ilköğretim öğrencileri ders görüyor. Yine Karakaya Barajı çalışanlarının kaldığı sitede 3 binaya oturulmaz raporu verildi. Burada oturanları tahliye ettik, 35 çadır gönderdik." dedi.

Kaymakam Girgin, ilçede acil olarak bir lise binasının gerekliliğini vurguladı. Öte yandan, DSİ 10'uncu Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Karakaya Barajı'nın 12 şiddetindeki depreme dayanıklı olduğunu belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/5-9luk-depremde-sadece-kamu-binalari-catladi_52280.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!