Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

5 Aralık'ta Kimlik Kazanacak Binalarda Denetimi Kim Yapacak?

Enerji verimliliği alanındaki en önemli taraflardan birisi olan Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (IZODER) Genel Koordinatörü Ertuğrul Şen, sektörü denetleyecek olan Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketlerinin eksikliği nedeniyle uygulamanın hayata geçirilmesinde sıkıntılar yaşanacağını söylüyor.

Sabah Emlak
5 Aralık'ta Kimlik Kazanacak Binalarda Denetimi Kim Yapacak?

Binaların daha verimli enerji tüketmesi ve enerji kaybının giderilmesi amacıyla çıkarılan Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği 5 Aralık'tan itibaren yürürlüğe giriyor. Yürütmeliğin devreye girmesiyle binaların enerji tüketimlerine göre sınıflandırılacak Enerji Kimlik Belgesi alacak. Bu belgenin zorunluluğu ise binalarda ısı başta olmak üzere pek çok alanda yalıtımı zorunlu hale getiriyor. Yönetmeliğin uygulamaya girmesi ile birlikte 6 Aralık'tan itibaren çok şeyin değişmesi bekleniyor.

Denetimi 7 şirket yapacak

Ancak enerji verimliliği alanındaki en önemli taraflardan birisi olan Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (IZODER) Genel Koordinatörü Ertuğrul Şen, sektörü denetleyecek olan Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketlerinin eksikliği nedeniyle uygulamanın hayata geçirilmesinde sıkıntılar yaşanacağını söylüyor. Şen, "Aslında 6 Aralık'tan itibaren hiçbir şey değişmeyecek. Çünkü şu anda bu denetimi yapacak sadece 7 şirket var.Tüm Türkiye'deki binaların denetiminin bu 7 şirket tarafından yapılmasının mümkün olamaz" diye konuştu.

12 ay sıfır faizle yalıtım

Enerji fiyatlarının artması ile vatandaşların ısı yalıtımı farkındalığın daha da arttığına dikkat çeken Şen, sektörde sağlanan kredi imkânları ile 12 aya sıfır faizle Şekerbank'tan Ekokredi alınabileceğini söyledi.

Enerji faturalarında tasarruf

Türkiye'de binalarda harcanan enerji israfı yılda 10 milyar doları buluyor. Isı yalıtımı ile 10 dairelik bir apartman 40 bin TL yalıtım yatırımı yapıyor. 12 ay sıfır faizle daire başına ayda 300-350 TL ödemeyle ısı yalıtımından uzun dönemli tasarruf sağlanıyor. Dairelerin ortalama doğalgaz faturasının 200-250 TL olduğu dikkate alındığında yalıtım ile bu faturaların yarı yarıya inebiliyor.

4 milyar dolarlık sektör

Yalıtım sektörünün son 10 yılda pozitif büyümede olduğunu söyleyen Şen, "İnşaat sektörü küçülürken biz büyüyorduk. 2008'in ikinci yarısından sonra biz de dibi gördük. 2009'un ilk çeyreğinde sektör yüzde 30 civarında küçülme yaşadı" dedi. Şen, ilk çeyrekten sonra ise sektörün toparlamaya başladığını şu anda ise geçen sene rakamlarıyla dengelendiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/5-aralikta-kimlik-kazanacak-binalarda-denetimi-kim-yapacak_74534.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!