Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

5 Bin Kişinin Katıldığı Şeker Anketi Sonuçlandı

5 bin 600 kişilik ankete göre, birçok insan şeker fabrikalarının değerinden daha ucuza satıldığını düşünüyor. Fabrikaların olduğu yerlerde işsizliğin artacağını ve ekonominin olumsuz etkileneceğini söyleyenler de çoğunlukta...

yapi.com.tr
5 Bin Kişinin Katıldığı Şeker Anketi Sonuçlandı

Şeker fabrikaları için kritik anket sonuçları geldi. MAK Danışmanlık şirketinin fabrikaların bulunduğu illerle Ankara ve İstanbul gibi büyük kentlerde 5 bin 600 kişiyle yüz yüze yaptığı anket sonuçlarına göre halkın büyük bölümü şeker fabrikalarının değerinden daha ucuza satıldığını düşünüyor.

Kararı etkileyebilir
Sözcü'de yer alan habere göre anket sonuçları, özelleştirmenin ardından fabrikaların olduğu illerde ekonominin zayıflayacağını, ülke ekonomisinin olumsuz etkileneceğini, fabrikalardaki işçi sayısının azalacağını ve gelirlerin düşeceğini işaret ediyor.

Seçim öncesinde kamuoyuna açıklanan anket, 11-15 Mayıs tarihleri arasında, “Şeker Fabrikalarının Özelleştirilmesine Toplumsal Bakış Kamuoyu Araştırması” ismiyle Türkiye seçmen sayısının on binde birine ulaşılarak yapıldı. Anket, şeker fabrikalarının bulunduğu il ve ilçelerle özelleştirmeden etkilenecek iller ve büyük kentlerde gerçekleştirildi. Bu kapsamda Afyon, Ağrı, Ankara, Antalya, Alpullu (Kırklareli), Ereğli (Konya), Bor (Niğde), Burdur, Çarşamba (Samsun), Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Elbistan (K.Maraş), Erciş (Van) Erzincan, Erzurum, Ilgın (Konya), İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Eskişehir, Kırşehir, Malatya, Turhal (Tokat), Muş, Nuri Şeker (Uşak), Trabzon, Susurluk (Balıkesir) Yozgat il ve ilçelerinde
yaşayan halka şeker fabrikalarının özelleştirilmesine ilişkin sorular yöneltildi. Anket sonuçlarının 24 Haziran seçimleri öncesinde hükümetin şeker fabrikalarına ilişkin kararını etkileyebileceği ifade ediliyor.

"Ekonomiye zarar veriyor"
Ankette şeker pancarı üretiminin ülke ve vatandaşlar için ne anlama geldiği, pancarın üretilmemesi halindene olacağı da soruldu. Bu soruya ankete katılanların yüzde 65'i “Stratejik bir üründür. Uzun süreçte ülkemiz ekonomisine büyük zararı olur” yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 20'si bu konuda bilgi sahibi olmadığını belirtirken yüzde 15'i “Önemli değil, dışarıdan ithal edilir” dedi.

Satışı olumlu bulanların oranı yüzde 22
Ankete katılanlar şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ülke için olumsuz olduğunu belirtirken olumlu bulanların oranı yüzde 22'de kaldı. Kararsızlar yüzde 20'lik dilimi oluşturdu. Özelleştirmenin olumsuz olacağını ifade edenlerin yüzde 35'i fabrikaların bulunduğu şehirlerin ekonomisinin zayıflayacağını, yüzde 25'i işçiler için, yüzde 20'si tüketiciler için kötü olacağını ifade etti. Ankete katılanların yüzde 65'i özelleştirme sonrası daha az işçi çalıştırılacağını ancak çalışanların ücret güvencesinin kalmayacağını belirttiler. Ankette en çarpıcı yanıtlardan biri ise büyük tartışma konusu olan fiyatla ilgili geldi. Ankete yanıt verenlerin yüzde 55'i fabrikaların ucuza satıldığını ifade ederlerken sadece yüzde 25'i değerinde satıldığı yorumunu yaptı. Yüzde 20'lik dilim ise özelleştirme fiyatına ilişkin bilgi sahibi olmadığını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/5-bin-kisinin-katildigi-seker-anketi-sonuclandi_165793.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!