Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

5 Bin Yıllık Tarih Ayağa Kalkıyor

İzmir’in turizm cenneti Foça’da Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle süren kazı ve restorasyon çalışmalarında önemli mesafe kat edildi.

yapi.com.tr
5 Bin Yıllık Tarih Ayağa Kalkıyor

Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından, Antik Phokaia Uygarlığı’na ait birçok unsur; gün yüzüne çıkarılarak, bilimin ve turizmin hizmetine sunulacak.

Bilim adamları tarafından 5 bin yıldır çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yaptığı belirtilen Foça, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği kazı ve restorasyon çalışmaları sayesinde dünyanın önde gelen turizm merkezleri arasına girmeye hazırlanıyor.

Antik Phokaia Kenti’nin kalıntıları üzerinde kurulan ilçede Prof. Dr. Ömer Özyiğit başkanlığında sürdürülen çalışmalarla birlikte İyon uygarlığından günümüze birçok unsur gün yüzüne çıkarılarak bilimin ve turizmin hizmetine sunuldu, sunulmaya da devam ediyor.

Athena Tapınağı ortaya çıkıyor

Kazı Başkanı Prof. Dr. Özyiğit, çok kısa bir süre içerisinde Foça Yel Değirmenleri Projesi’nin tamamlanmasını hedeflediklerini,  kazıları devam eden Athena Tapınağı’nın da restorasyon projelerini tamamlayarak çok önemli bir tarihi değeri ayağa kaldıracaklarını dile getirdi.

Özyiğit, Pers Mezar Anıtı’nın bakım ve onarım çalışmalarının yanı sıra ilçenin 5 bin yıl önceki ilk yerleşim alanının çevre düzenlemesinin de yapılmasını planladıklarını söyledi. Özyiğit, surların deniz tarafındaki sahil yolunda yapılacak düzenleme ile ortaya çıkan dokunun görünürlüğünü artırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

ETİKETLER: Foça
http://www.yapi.com.tr/haberler/5-bin-yillik-tarih-ayaga-kalkiyor_114447.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!