Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Foça Surları Yeniden Yükseliyor

İzmir ’in Foça ilçesinde tarihi 5 bin yıl öncesine uzanan surların restorasyonu, aşırı sıcağa rağmen tüm hızıyla sürüyor. Küçükdeniz ile Büyükdeniz arasında uzanan surlar, Foça 1. Arkeolojik Park Projesi kapsamında restore ediliyor.

yapi.com.tr
Foça Surları Yeniden Yükseliyor

DHA'nın haberine göre, Foça Kazı Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Özyiğit’in başkanlığında, aralarında 5 arkeolog, stajyer arkeoloji öğrencileri ve yurdun değişik bölgelerinden gelmiş taş ustalarının da bulunduğu 50’den fazla kişi 40 dereceyi bulan kavurucu sıcaklara ve sert rüzgâra rağmen çalışmalara devam ediyor.

Daha önce restorasyonu yapılan Beşkapılar Kalesi’nin tarihi bir yapıdan ziyade yeni bir yapıyı andırdığı yönünde şikâyetler aldıklarını belirten restoratör-arkeolog Esin Aksoy, özenle çalıştıklarını belirtti: “İki Osmanlı ve bir Ceneviz kulesi tamamlandı. Eskitme, yıpratma ve boyama yöntemleriyle 'makyaj' aşamasındayız. Sur ve kulelerin üst kısımlarını tamamlamadan bırakacağız. Çünkü elimizde tam veri yok ve tam bilgi olmadan tamamlamak restorasyon ilkelerine uymuyor” dedi.

Akurgal başlatmıştı

Foça surlarındaki çalışmalar 1952-1970 arasında Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal tarafından başlatılmıştı. Çalışmalara Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Foça Belediyesi destek veriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/foca-surlari-yeniden-yukseliyor_111310.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!