Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

5 Kilometrelik Halayla HES Protestosu

Tunceli'de yaklaşık 5 bin kişi başta Munzur Vadisi olmak üzere bölgeye yapılacak HES'leri protesto etmek ve barajlara karşı duyarlılık oluşturmak için yürüyüş düzenledi. Topluluk, Munzur Vadisi kıyısında 5 kilometre uzunluğunda halay çekti.

yapi.com.tr
5 Kilometrelik Halayla HES Protestosu Foto: DHA

DHA'nın haberine göre, Tunceli'de düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nin son gününde Munzur Vadisi ile bölgede yapılacak HES'lere karşı yürüyüş düzenlendi. Aralarında Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, sanatçılar Ferhat Tunç, Ahmet Aslan, Erdoğan Çelik, Doğan Çelik'in de bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi kent merkezindeki Seyit Rıza Meydanı'nda toplanıp pankart ve dövizlerle Munzur Vadisi Milli Parkı'na yürüyüşe geçti. Munzur Vadisi içindeki Dikilitaş mevkiinde protestocular dururken, Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, Bakanlar Kurulu'nun çıkardığı üstün kamu yararı ve vadide yapılması planlanan HES ile maden işletme alanlarının ÇED kapsamında tutulmaması kararını Munzur Çayı'na attı. Bul, "Bu kararın Dersimliler için bir hükmü yoktur. Dersim halkı kutsal Dersim topraklarına ve Munzur Vadisi'ne HES yapılmasına asla izin vermeyecektir. Hükümsüz olan kararı Munzur'a atıyorum, bizler HES'lere asla izin vermeyiz. Atalarımızdan bize miras kalan bu kutsal topraklarda çocuklarımıza daha iyi bir gelecek hazırlamak için HES'lere karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.

Protestocular daha sonra Tunceli-Ovacık karayoluna çıkarak, yolu trafiğe kapattı. Ardından karayolu üzerinde 5 kilometre el ele tutuşarak halay korteji oluşturdu. Yaklaşık 5 dakika süren halayın ardından protestocular dağıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/5-kilometrelik-halayla-hes-protestosu_123089.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!