Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

5 Milyar $'lık İhale Start Aldı

Türkiye'nin 2008'deki en büyük yatırımı olacak 5 milyar dolarlık otoyol ihalesi ilanına bu hafta çıkılacak. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmit Körfez Geçişi'nin de içinde yer aldığı İstanbul-İzmir Otoyol Projesi'nin ihale ilanının bu hafta çıkacağını bildirdi.

Yeni Şafak Gazetesiürkiye'nin 2008'deki en büyük yatırımı olacak 5 milyar dolarlık otoyol ihalesi ilanına bu hafta çıkılacak. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmit Körfez Geçişi'nin de içinde yer aldığı İstanbul-İzmir Otoyol Projesi'nin ihale ilanının bu hafta çıkacağını bildirdi. İstanbul-İzmir Otoyol Projesi, Türkiye'de Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile yapılacak ilk otoyol olacak.

Bir grup gazeteci ile sohbet eden Yıldırım, bakanlığın çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. İşte Yıldırım'ın çalışmalarla ilgili sözleri:

Şirketlerden büyük ilgi

İstanbul-İzmir Otoyol Projesi, çalışmaları tamamlandı. İhale ilanına bu hafta çıkabiliriz. YİD modeliyle gerçekleştirilecek projeye yerli ve yabancı şirketler büyük ilgi gösterdi. Bu proje bir ilk olacak. Türkiye'de ilk defa bir otoyol YİD modeli ile gerçekleşecek. Başarılı olunursa devamı da gelecek. Bugüne kadar karayolları ihaleleri, Devlet İhale Kanunu ve Kamu İhale Kanunu'na göre yapılmış. Kamu İhale Kanunu'na göre yapılanlarda sorun yok. Orada keşif artışında belli bir oranın üzerine çıkılması mümkün değil. Ancak Devlet İhale Kanunu'na göre yapılan ihalelerde keşif artışları çok fazla olmuş. Ya ihaleye çıkılırken bedel iyi belirlenmemiş ya da ihaleden sonra keşif artışları fazla olmuş. İş uzadıkça daha fazla para ödenmiş, gerçek maliyetinin çok üzerine çıkmış. Bütün projeleri elden geçireceğiz. Tasfiye edilmesi gerekenleri tasfiye edeceğiz.

Ödenek az proje çok

Süregelen karayolu projelerinde sıralama yapacağız. Sırayla projeleri bitireceğiz. Elimizdeki ödeneği öncelikli projelere vereceğiz. Böylece iş daha kısa sürede bitecek. Böyle olmazsa, her projeye ödeneği eşit verirseniz iş bitmiyor, bitmeyen işin kamu yararına olduğunu söylemek de mümkün değil. 14 bin kilometre bölünmüş yol yapıldı. Bu projelerde bazı bölümler yapılmış, bazı bölümler yapılmamış. Parça parça bitmiş, arada boşluklar oluşmuş. Öncelikle bunları birbirine bağlayacağız. Süreklilik ve erişebilirliliği sağlayacağız.

Türk Telekom'un yüzde 15'inin halka arzı için Bakanlar Kurulu kararı alındı. Özelleştirme İdaresi'ne yetki verildi. Onlar çalışıyor. Ben de bilgi alıyorum, herhangi bir terslik yok. Mayıs, haziran aylarında halka arz yapılacak.

Yeni uyduyu kendimiz yapacağız

Türksat 3-A uydusunun yapımının tamamlandığını belirten Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ,”uydunun fırlatma aşamasına geldik. Fırlatma zamanı biraz gecikti. Bu ay içinde fırlatmayı planlıyorduk, biraz uzadı. Mayısta fırlatacağız. Bundan sonraki uydu Türkiye'de yapılacak” dedi. Türkiye'nin bundan sonra yapılcak yeni uydusunun tamamen Türk mühendislerinin ürünü olacağının da altını çizen Bakan Yıldırım, böyle bir çalışmanın kaynak israfını önleyeceğini de belirtti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım uyduyu Türk mühendislerinin yapması ile ilgili olarak , “Bu uyduyu TÜRKSAT'ın yapmasını düşünüyorduk bundan vazgeçtik. TÜRKSAT, TAI, Aselsan ve TÜBİTAK ortak yapacak. Böylece kaynak israfı olmayacak, bütün kurumların bilgi ve birikimlerinden yararlanacağız. TÜRKSAT yeni laboratuar kurmayacak. TAI'nin kurulu laboratuarlarından yararlanacağız. 2014 yılında fırlatılacak uydu TAI tesislerinde, Türk mühendisler tarafından yapılacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/5-milyar-lik-ihale-start-aldi_60106.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!