Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

50 Ülkede Ev Değiştirme İmkanı

Emlak sektöründe ''karşılıklı değişim programı'' olarak bilinen Homelink sistemi Türkiye'de de uygulanmaya başladı. Böylece 50 ülkeden 17 bin evde

Hürriyet
9


b>Emlak sektöründe ''karşılıklı değişim programı'' olarak bilinen Homelink sistemi Türkiye'de de uygulanmaya başladı. Böylece 50 ülkeden 17 bin evde kalma, ev değiştirme, misafir olma gibi hizmetler, ücretsiz ya da çok düşük fiyatla mümkün olacak.

Sistemin Türkiye temsilciliğini alan Uluslararası Emlakçılar Ltd. Genel Müdürü Samim Er, yaptığı açıklamada, sistemin ev sahipleri için mülklerinden daha fazla yararlanabilme, değişik ülkelere seyahat edecek kişiler için de kalacak yer sorununu ücretsiz ya da en uygun fiyatla çözmelerini sağladığını belirtti.

İlk olarak 1953 yılında ABD'de tatil evlerinin değişimiyle başlayan sistemin, halen dünyanın 50 ülkesinde uygulandığını ve 17 bin üyesinin bulunduğunu söyleyen Er, 2003 yılında Türkiye'de de başlayan sisteme ilginin yüksek olduğunu kaydetti.

Sistemde ''eş zamanlı ev değişimi, birlikte misafirlik, eş zamanlı olmayan misafirlik, uzun dönemli değişim, gençlik değişimi, can yoldaşı'' gibi programların uygulandığını dile getiren Er, şunları söyledi:

''Homelink sistemine üye olan kişilerin evlerinin fotoğrafları ve bilgileri, Homelink kataloğu ve internet adresindeki listelere alınıyor. Dünyanın değişik bölgelerinden bir kişi Türkiye'de zaman geçirmek istediği zaman, aynı sürede kendi evini size tahsis edebiliyor. Yılın başka bir tarihinde sizi misafir ederek karşılığını vermek üzere, sizde konuk olabiliyor. Ya da oda-kahvaltı sistemiyle, para ödeyerek konaklayabiliyor. Dilerseniz eviniz kiralanabiliyor. Değişim için evlerin aynı özellikte olması gerekmiyor.''

BOŞ YAZLIKLAR

Homelink sisteminin uygulanmaya başladığı tarihten bu yana, 20 yılda 200 milyona yakın kişinin ev değiştirdiğini söyleyen Er, Türkiye'de de özellikle yılın büyük bölümünde boş kalan yazlıkların

değerlendirilebileceğine dikkat çekti. Tatil yapmak isteyen yabancılar için de Türkiye'de yeterli potansiyel bulunduğunu kaydeden Er, ''Homelink sisteminin üst düzey yöneticileri, Türkiye'nin özellikle yazlıklarıyla sistemde iddialı olabileceğini öngördüler. Bizim de öncelikli hedefimiz, yazlıkları sistemin içine çekerek turist sayısını artırmak'' dedi.

Er, sisteme 1 yıllık üyeliğin 75 Euro olduğunu, ancak uygulamanın yeni olması nedeniyle Türkiye'de 20 Euro'luk promosyon fiyatı uygulandığını kaydetti. Sistemin kar amaçlı olmadığını belirten Er, ''Üyelik ücreti dışında ücret alınmıyor. Biz sadece bu portföy içinde ev alım-satımı gibi hizmetler için yaptığımız aracılıktan para kazanıyoruz'' dedi.

Er, sistemin yurtdışında eğitim görmek isteyen gençler için ücretsiz barınma ve çocuklar için değişim programını da mümkün kıldığını belirterek, ''Can yoldaşı programıyla eğitim görmek için şehirde bulunan öğrenciler, yalnız yaşayan yaşlıların yanında ücretsiz olarak kalabiliyor. Gençlik değişimi programıyla da çocuklarınız ve başka bir üyenin çocuğu, karşılıklı misafir olabiliyor'' diye konuştu.

Sistemde şu ana kadar küçük ev hasarları dışında, hırsızlık gibi önemli hiçbir şikayetle karşılaşılmadığına dikkat çeken Er, oluşabilecek aksaklıklara karşı da evlerin uygun fiyatla sigortalandığını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/50-ulkede-ev-degistirme-imkani_6699.html

Read Comment Section
9 Yorum Yorum Yaz
  • Benim yazlık Kemer/çamyuva'da portakal bahçeleri içindeki bir sitede. Yaz aylarında konaklamak için yazlık takası yapmak isteyenler e-mail gönderebilirler. aydinozluk@mynet.com YANITLA
  • Benim Kayalar koyu, Assos'ta tas bir evim var. Ilgilenenlerin cikacagini dusunuyorum. YANITLA
  • iletişim kurmak istiyorum. lütfen tel nolarınızı gönderirseniz mutlu olurum. nurtendenizci@hotmail.com YANITLA
  • google sayfanızı açmıyor..windows açmıyor..nasıl ulaşılacak size..bu arada çok gzl bir uygulama..ben de öğrenci olarak katılmayı düşünüyorum. demircaz@hotmail.com YANITLA
  • Kemer'de yazlığım var ben de katılmak istiyorum. İlgilenen arkadaşlara sesleniyorum;yurt içi de olabilir. YANITLA
9 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor.  1  |  2  |  DEVAMI
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!