Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

500 Zabıta ve 150 Jandarma ile Okul Yıktılar

Kemerburgaz’daki Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı’na ait Kemer Okulları, ruhsatsız ve kaçak olduğu iddiasıyla Büyükşehir Belediyesi yıkım ekiplerince yıkıldı. Büyükşehir yıkım ekipleri dün sabah saat 05.00’te Kemerburgaz’daki Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı’na ait Kemer Okulları’na 500 zabıta, 150 jandarma eşliğinde geldi. Bazı eşya tahliye edildikten sonra,

Radikal Gazetesi
500 Zabıta ve 150 Jandarma ile Okul Yıktılar

Kemerburgaz’daki Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı’na ait Kemer Okulları, ruhsatsız ve kaçak olduğu iddiasıyla Büyükşehir Belediyesi yıkım ekiplerince yıkıldı. Büyükşehir yıkım ekipleri dün sabah saat 05.00’te Kemerburgaz’daki Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı’na ait Kemer Okulları’na 500 zabıta, 150 jandarma eşliğinde geldi. Bazı eşya tahliye edildikten sonra, bina üç saatte yıkıldı. Veliler, okulların açılmasına az bir süre kala yapılan yıkıma tepki gösterirken, belediyenin açıklamasındaysa şöyle denildi:

“Tamamı kaçak ve ruhsatsız olan bina ve müştemilatın yıkımı  zabıta ekiplerince gerçekleştirildi. Hazine ve Eyüp Belediyesi adına kayıtlı parseller üzerine yapılan kaçak yapılar Alibeyköy Su Havzası’nda bulunuyordu.  Eyüp Belediyesi ile olan bütün davalarını kaybeden vakıf, açtığı zilyetlik davasını da 21 Nisan 2009 tarihinde kaybetmişti.”

Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı Kemer Okulları’ysa yaptıkları açıklamada, ‘yasadışı bir uygulama’ olduğunu belirtti:

“19 Ağustos Cuma 2009 tarihinde saat 16.58’de düz beyaz bir kâğıda üzerinde sadece ‘Tebligat’ yazan alt kısmında sadece ‘Tebliğ eden’ başlığı altında kimliği ve görevi tarafımızca halen meçhul iki isim olan bir yazıyla ve muhtarın mührü olan komik, vahim ve hukuk dışı bir kâğıt parçasıyla okulumuzu pazar sabahı 06.00’ya kadar boşaltmamız istenmiş ve aynı saatte 500 kişi ile gelerek okulumuzu yıkacakları iletilmiştir. Mahkemelerin kapandığı saatte yapılan bu tebligat ile Anayasal hakkımız olan yargıya başvurma hakkımız elimizden alınmıştır. Hukukçularımız cuma geç vakitlere kadar Eyüp Kaymakamlığı’na dilekçe hazırlamışlar ve Taşınmaz Mal Zilyetliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkında Kanun’un birinci maddesinde koruma görevinin İlçe Kaymakamı’na verildiği hatırlatılmış, ayrıca Medeni Kanun’unun ‘Zilyet her türlü gasp ve saldırıyı kuvvet kullanarak defedebilir’ dediği vurgusu yapılarak yardım talebinde bulunulmuştur. Cumartesi günü Eyüp Kaymakamlığı’na giden arkadaşlarımız kapalı ve boş bir bina ile karşılaşmışlar ve kapıdaki silahlı polis memuru herhangi bir tebligat alamayacağını avukatımıza beyan etmiştir. Haricen öğrendiğimize göre, Kaymakamlık dilekçenin içeriğini bildiği ve yıkımı önlemek zorunda kalacağı için Kaymakamlığı kapama yoluna gitmiştir. Eyüp Kaymakamı hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Vakıf yetkililerimiz  ‘Kanunsuz olmasına rağmen yıkımda ısrarlıysanız bize okulu boşaltabilmemiz için 15 günlük süre verin’ talebinde bulunmuş, ismi Metin olan Eyüp Belediyesi Başkan Yardımcısı ‘Eğer süre verirsek yürütmeyi durdurma kararı alırsınız’ diyerek niyetlerini iyice açığa vurmuştur.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/500-zabita-ve-150-jandarma-ile-okul-yiktilar_71679.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!