Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'daki MEB Okullarının Yüzde 90'ı Kaçak

Her yıl yaklaşık 600 öğrencinin eğitim gördüğü Kemerburgaz'daki Zeynep Mutlu Vakfı Kemer Okulları önceki gece İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından kaçak olduğu gerekçesiyle yıkıldı. Ancak kaçak yapılar konusu sadece Eyüp'teki bir okulla sınırlı değil. İstanbul Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu'ya göre İstanbul'daki Milli Eğitim

Referans Gazetesi
İstanbul'daki MEB Okullarının Yüzde 90'ı Kaçak

Her yıl yaklaşık 600 öğrencinin eğitim gördüğü Kemerburgaz'daki Zeynep Mutlu Vakfı Kemer Okulları önceki gece İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından kaçak olduğu gerekçesiyle yıkıldı. Yeni eğitim öğretim yılına 3 hafta kala alınan bu karar vakıf yönetimi ve velileri huzursuz ederken Eyüp Belediyesi yetkilileri yıkımın yasal olduğunu ifade ediyor. Ancak kaçak yapılar konusu sadece Eyüp'teki bir okulla sınırlı değil. İstanbul Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu'ya göre İstanbul'daki Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı 1850 okuldan sadece 185'i yasal.

İstanbul'un kaçak yapılaşmadan ayrı olarak düşünülemediğine işaret eden Muhcu, günümüzde de hızla devam eden bu kaçak yapılaşmaya karşın tek bir okulun yıkılmasının samimi olmadığını vurguladı. "Eğer kaçak yapıları ortadan kaldırmak istiyorsak İstanbul'daki binaların yüzde 70'ini yıkmalıyız" diyen Muhcu, "İçme havzalarının üzerinde yapılaşma varken kentin herhangi bir yerindeki bir okulun yıkılması inandırıcı değil. Burada bir çifte standart olduğu çok açık. Eğer kaçak yapılarla mücadele etmek istiyorsak bu, gerçek bir mücadele olmalı. Kimilerinin korunduğu kimilerin ise yıkıldığı bir uygulama yanlış. Adaletin herkes için geçerli olması lazım. Bunu yaparken de kamu yararı ön plana alınmalı" dedi.

Son 10 yılda MEB'ye bağlı 1850 okulun sadece 142'sinin depreme karşı dayanıklı hale getirildiğini anlatan Muhcu, 43 tane de yeni okulun inşa edildiğini kaydetti. Yeni açılan okullar hariç diğer tüm okulların kaçak yapı olduğunu vurgulayan Muhcu, MEB'ye bağlı bu okulların çoğunun plansız yerlerde yapıldığı için kaçak konumunda olduğuna dikkat çekti.
 
Binaların yüzde 70'i kaçak

Muhcu, İstanbul'daki 1 milyon 650 bin binanın yüzde 70'inin kaçak olduğunu söyledi. İstanbul'da 2 ayrı semtin ise tamamen kaçak inşa edildiğine dikkat çeken Muhcu, şöyle konuştu: "Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve TEM otoyolu yapıldıktan sonra Sultanbeyli ve Samandra semtleri kuruldu. Buradaki tüm kamu binaları kaçak durumunda. Özel ve devlet hastaneleri de kaçak. Bakanlığın buradaki binalara ruhsat vermesi kaçak olmadıkları anlamına gelmiyor. Çünkü bir yapının hayata geçirilebilmesi için o bölgenin mimari yapısına uygun olması ve yapının imar izninin olması gerekiyor. Oysa bu iki semtteki binaların hiçbirinin izni yok."
 
Yıkım için izne gerek yok

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mesken ve Gecekondu Müdürlüğü'nün verilerine göre İstanbul'da belirlenmiş kaçak bina ve gecekondu sayısı 278 bin 462. Gerçek rakamın ise bunun kat kat üstünde olduğu tahmin ediliyor. İhbar ya da yerel belediyelerin incelemeleri sonucu kaçak olduğu tespit edilen yapılar yeni imar kanununa göre yerel belediyeler tarafından hiçbir izne gerek duyulmadan yıkılabiliyor. Bu kaçak yapılardan 15 bini İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş döneminde yıkıldı. En az 70 bin kişinin ölümü ve 30 milyar dolarlık maddi zararın yaşanacağı beklenen olası bir Marmara depremine karşı okul binalarını sağlamlaştırma çalışmaları da devam ediyor. İstanbul'da güçlendirme kapsamına alınan 1050 okuldan 550'sinin onarıldığı belirtiliyor. Bu okullarda öğrenim gören 600 bin öğrenci sağlam okullara kavuşurken kalan 500 okulun 3 yıl içinde tamamlanacağı dile getiriliyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbuldaki-meb-okullarinin-yuzde-90i-kacak_71749.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!