Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

İşte Soçi'nin Öteki Yüzü!

51 Milyar Dolar Nereye Harcandı?

Olimpiyat için Soçi’ye giden Batı basını yarım yamalak oteller, zehirli sular, açık rögarlar karşısında şaştı kaldı

yapi.com.tr
51 Milyar Dolar Nereye Harcandı?

Rusya’nın evsahipliğindeki Soçi Kış Olimpiyatı bu akşam görkemli bir açılış töreniyle başlıyor. 51 milyar dolarlık harcamalarıyla bugüne değinki en pahalı olimpiyat olarak tarihe geçen ve 40 milyar dolar harcanan 2008 Pekin Yaz Olimpiyatını bile geride bırakan Soçi, Çerkeslerin talepleri, insan hakları ihlalleri ve yolsuzluk suçlamaları derken, aynı zamanda en tartışmalı olimpiyatlardan biri.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkesinin büyük güç olduğunu ele güne gösterme şovuna dönüştürdüğü Soçi Kış Olimpiyatı uzaktan ilk bakışta görkemiyle büyüyor. Ama biraz yaklaşınca tamamlanmamış inşaatlar ve dökülen makyajlar göze çarpıyor. Taraf'ın haberine göre, bu manzara karşısında “Gün Soçi’nin günü. Ama fazla yakından bakmayın” diyen The Independent muhabiri Robin Scott-Elliot, “51 milyar dolara nasıl bir Olimpiyat satın alınabilir? Acaba Başkan Putin harcanan paraları geri mi istesin?” diye sordu.

Su akmıyor, ampul yok

Putin “Rusya Oyunlara evsahipliğine hazır” diye ilan etti, ama dünya medyasının ağırlanacağı binaların inşaatı tamamlanmadı. Soçi’ye gelen gazeteciler tamamlanmamış odalara yerleştirildi. Odalarında inşaat devam ettiğinden kalmakta zorluk çeken gazetecilere, sular akıyorsa “Musluk suyuyla yüzünüzü yıkamayın, içinde tehlikeli madde olabilir” uyarısı yapıldı. Diğerlerinde ise sular zaten yoktu. Ampul de. Asılınca kapı kolları elde kalıyordu.

Yetkililere göre komplo

Bir yetkili, şikayetler karşısında, “İlkesel olarak bütün işler bitti. Maksatlı olarak bir şeylerin yanlış yapıldığı, kötü gittiği yönünde çalışan bazı unsurlar var, bunun gerisinde sinsi bir plan var” dedi. Ancak komplo teorisinden ziyade taktik hata var gibi gözüküyor. CNN’den Washington Post’a, Independent’tan Guardian’a en önde gelen Batılı medya organlarını Soçi’de bu halde bırakınca, manzaranın manşetlere çıkması ve sosyal medyayı kaplaması kaçınılmaz oldu.

İple bağlanmış araçlar

Robin Scott-Elliot, “Etkinlik yerlerinin ve otellerin etrafında apar topar dikilen ağaçlar, dik durmaları için iple bağlanmış. Havalimanında Coca-Cola amigoları gelenleri alkışlarken, dışarıda işçiler aceleyle ‘Soçi 2014’ posterlerini astıyordu. Dağlarda, kamyonlar depolardan yamaçlara kar taşıyor...” diye devam ediyor. Oysa sadece dağlardaki kayak pistlerine 8.6 milyar dolar harcandı. Üstelik Soçi’de rögar kapağı kıtlığı olduğundan bir spor etkinliğinden diğerine koştururken insanın kendisini lağım çukurunun dibinde bulması işten değil.

Ama bu Olimpiyat Oyunları da diğerleri gibi olursa, gerçekten başladığında, sporun tüm bu eksiklikleri örtmesi ve siyasi tartışmları unutturması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/51-milyar-dolar-nereye-harcandi_116767.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!