Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

550 Yıllık El Hamra Şifresi

İspanya’nın en çok ziyaret edilen turistik mekanı El Hamra’yı yüzyıllardır gezenler, tavandaki ve duvarlardaki İslam sanatının en güzel örneklerinden olan süslemelerle kendilerini 1001 Gece Masalları’nın bir kahramanı sanıyordu. Geometrik şekiller ve çiçek desenlerin bulunduğu süslemeleri inceleyen İspanyol bilim adamları İspanya’nın

vatan Gazetesi
550 Yıllık El Hamra Şifresi

İspanya’nın en çok ziyaret edilen turistik mekanı El Hamra’yı yüzyıllardır gezenler, tavandaki ve duvarlardaki İslam sanatının en güzel örneklerinden olan süslemelerle kendilerini 1001 Gece Masalları’nın bir kahramanı sanıyordu. Geometrik şekiller ve çiçek desenlerin bulunduğu süslemeleri inceleyen İspanyol bilim adamları İspanya’nın Müslümanlar’ın kontrolünde olduğu 14’üncü yüzyılda Nasiri Devleti’nin inşa ettiği sarayın şifrelerini ortaya çıkardı.

Lazerle tek tek incelendi

Süslemelerin dijital fotoğraflarını 3 boyutlu lazer tarayıcılarla inceleyen uzmanlar, içine gizlenen birçok şiir dizesi ve özlü söz buldu. "Az söz söyleyin, böylece huzurlu olursunuz", "Kaderiniz için sevinin, çünkü Allah size yardım eder" sözleri bunlardan birkaçı. İspanyol araştırmacı Juan Castilla, "Süslemelerde Kuran’dan sadece birkaç sure olduğunu biliyorduk. 10 bin özlü söz daha keşfettik" dedi. Araştırma 2011’de tamamlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/550-yillik-el-hamra-sifresi_68077.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!