Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

6.7 Milyon Riskli Yapı 2 Yıl İçinde Yenilenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Arnavutköy'de 82 eserin toplu açılış töreninde; hayata geçirilecek ve devam eden kentsel dönüşüm projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

yapi.com.tr/AA
6.7 Milyon Riskli Yapı 2 Yıl İçinde Yenilenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Arnavutköy Belediyesi Yönetim ve Hizmet Merkezi ile 82 eserin toplu açılış törenine katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da 522 milyon lira değerindeki 82 eser hakkında bilgi verdi. Kurum, ayrıca açılışta yaptığı konuşmada, ilk 100 günlük eylem planları çerçevesinde 39 eylemin de yüzde 98'lik başarıyla tamamlandığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla ikinci 100 günlük eylem planlarının açıklandığını hatırlatan Kurum, şu açıklamalarda bulundu.

Kurum; "Bu eylem planları çerçevesinde kentsel dönüşümden millet bahçesine, düzenli depolama tesisinden atık su arıtma tesisine kadar, vatandaşımızın daha iyi yaşam sürmesi adına yapılması gereken birçok projeyi hızlı bir şekilde yaparak, şehirlerimizin, ilçelerimizin inşallah yaşam kalitesini yükselteceğiz. Yaptığımız projelerde çevreye ve şehre saygılı, israftan uzak, enerji tasarruflu, kültürel dokuya ve yatay mimariye uygun, güvenli, sağlam yapılarla akıllı şehirleri kurmayı hedefliyoruz" diyerek bakanlık olarak kentsel dönüşüm sürecinde yeni bir yaklaşımla çalışmalarını sürdürdüklerini, tarihi ve geleneksel kent merkezlerinin kimliğini koruyarak, yenileme ve dönüşüm çalışmalarını hayata geçirdiklerini vurguladı.

3 ilde 237 riskli alanda çalışmalar sürüyor
Kent meydanlarındaki metruk durumda bulunan riskli yapıların yenilenme çalışmalarına hız verildiğini söyleyen Kurum, "Yenilenecek bu alanlar hem yeni istihdam alanları sağlayacak hem de şehirlerimizin yeni cazibe merkezleri olacaktır. Bakanlık olarak 53 ilimizde 237 riskli alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dönüşüm kapsamına dahil ettiğimiz konut sayısı 662 bin. Tüm ülke genelinde 594 bin konutun da yenilenmesini yapıyoruz. İnşallah, Allah izin verirse yenilememiz gereken 6,7 milyon bağımsız bölümü 20 yıl içinde yenilemeyi hedefliyoruz" açıklamasında bulundu. Bakan Murat Kurum, yaşanabilir, yatay mimariye, kültürel dokuya uygun projeler gerçekleştirmeyi, vatandaşları riskli binalardan kurtarmayı hedeflediklerini söyledi.

2 bin 200 konutun temelini atacağız
İstanbul'da, Esenler'deki eski askeri alanda 60 bin konut üretileceğini aktararak, şu ifadeleri kullandı: "Üreteceğimiz bu konutlar, yine bizim kültürümüze, ecdadımızın bize tarif ettiği mimariye uygun bir şekilde cami merkezli, merkezin etrafında yeşil alan ve çevre düzenlemesini içeren projeler olacak ve ilk etapta 2019 yılının ilk çeyreğinde buraya 2 bin 200 konutun temelini atacağız. Etaplar halinde 60 bin konutu hem Esenlerimizin hem de bölgemizin dönüşümünde kullanmak suretiyle hızlı bir dönüşüm sürecine sokacağız. Aynı şekilde Gaziosmanpaşa'da da 3 bine yakın konutu yaparak Gaziosmanpaşa'daki kentsel dönüşüm sürecini de hızlandıracağız. Arnavutköy'ü tarihine ve İstanbul silüetine yakışır bir hizmet ağına ve yapılaşmaya kavuşturmak gayretindeyiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/6-7-milyon-riskli-yapi-2-yil-icinde-yenilenecek_169458.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!