Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmar Barışı Başvurularında Süre Uzayacak Mı?

8 Haziran'da uygulamaya alınan imar barışı başvurularının 31 Ekim tarihinde sona ermesi bekleniyordu. Cumhurbaşkanı kararı ile bu süre 31 Aralık 2018'e uzatıldı. Peki, imar barışı başvurularında süre yeniden uzayacak mı?

yapi.com.tr
İmar Barışı Başvurularında Süre Uzayacak Mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması ve imara aykırı olan, ruhsatsız yapıların kayıt altına alınması için yapılara yasallık kazandırılması planlanan imar barışında başvurular alınmaya devam ediyo

İmar barışı başvuruları 31 Ekim tarihinde sona erecekti ancak yoğun talep üzerine başvuru süresi 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıldı. İmar barışı başvurularında yeniden bir süre uzatımı olup olmayacağı merak ediliyor.

Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, en çok merak edilen soruyu geçtiğimiz günlerde şöyle yanıtladı; "Şu an için süre uzatımı düşünmüyoruz. 31 Aralık 2018 tarihinde hem başvuru hem ödeme süresi tamamlanacak. Bugüne kadarki başvuru sayısı yaklaşık 9 milyona ulaştı. Gelir olarak da 7 milyar 700 milyon lira gelir söz konusu" dedi.

İmar barışı düzenlemesi, 31 Aralık 2017'den önceki ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapıları kapsıyor. İmar barışı ile konutu tapu kayıtlarında arsa olarak göründüğü için abonelik alamayan vatandaşlar cezaları iptal edilecek, elektrik, su, doğalgaz bağlantısı hemen yapabilecekler.

3194 sayılı Kanunun Geçici 16. Maddesinde belirtilen istisnai alanlarda bulunan yapılar dışındaki tüm yapılar (sanayi yapıları da dâhil olmak üzere) imar barışından faydalanabilecek. İmar barışı başvuruları e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-barisi-basvurularinda-sure-uzayacak-mi_169369.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!