Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

6 Aylık Dönemde Türkiye Ekonomisi

Küresel ekonomik krizin olumsuz etkilerini üzerinden atmaya başlayan Türkiye ekonomisi için yılın ilk 6 aylık periyodunda iyimser değerlendirmeler yapılırken, yılın tamamı için de olumlu beklentiler arttı. AA muhabirinin derlediği bilgilere ve yaptığı hesaplamalara göre, ilk çeyrekte yüzde 11,7 büyüyen Türkiye, 243,3 milyar liralık GSYH'ya ulaştı.

Gazete Habertürk
6 Aylık Dönemde Türkiye Ekonomisi

Küresel ekonomik krizin olumsuz etkilerini üzerinden atmaya başlayan Türkiye ekonomisi için yılın ilk 6 aylık periyodunda iyimser değerlendirmeler yapılırken, yılın tamamı için de olumlu beklentiler arttı. AA muhabirinin derlediği bilgilere ve yaptığı hesaplamalara göre, ilk çeyrekte yüzde 11,7 büyüyen Türkiye, 243,3 milyar liralık GSYH'ya ulaştı. Ekonominin bu yılı, yüzde 6 ve yüzde 6'nın üzerinde bir büyüme rakamıyla kapatması bekleniyor.

Türkiye, küresel finansal krizin de etkisiyle geçen yılın ilk çeyreğini yüzde 14,5 daralma ve 209,7 milyar liralık GSYH ile kapatmıştı. 2009 yılının sonunda ise Türk ekonomisi yüzde 4,7 küçülmüş ve 953,9 milyar liralık GSYH'ya ulaşmıştı.

Rakamların iyimser bir tablo çizdiği Türk ekonomisinde bu yılın Temmuz ayı itibariyle de yıllık enflasyon, beklentilerin üzerinde düşüş gösterdi. Temmuz ayında yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 7,58, ÜFE'de yüzde 8,24 oldu. 2009 yılında ise TÜFE yüzde 6,53, ÜFE yüzde 5,93 olmuştu.

Temmuz ayı enflasyon rakamlarına yönelik değerlendirmelerde, mevsimsel etkilere dikkat çekilirken, gıda ve giyim ürünlerindeki indirimler ile vergi indirimlerinin baz etkisine de işaret ediliyor.

İhracat, ithalat

Geçen yılın ilk yarısında dış pazarlardaki daralmayla birlikte düşen ihracat, bu yılın ilk ilk yarısında yüzde 14,9 arttı ve 54,8 milyar dolara yükseldi. Geçen yıl aynı dönemde bu rakam 47,7 milyar dolar, yılın tamamında ise 102,1 milyar dolar olmuştu.

Türkiye'nin ithalatı da Ocak-Haziran döneminde yüzde 33,6 artışla 83,3 milyar dolar olarak gerçekleşirken, geçen yıl söz konusu dönemde ithalat 62,4 milyar dolar olmuştu. Türkiye geçen yıl 140,9 milyar dolar da ithalat yapmıştı.

Türkiye'nin dış ticaret açığı ilk 6 ayda 28,5 milyar dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 65,8 oldu. Dış ticaret açığı, geçen yıl aynı dönemde 14,6 milyar dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 76,5 olarak gerçekleşmişti. 2009 yılında Türkiye'nin dış ticaret açığı 38,8 milyar dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 72,5 olmuştu.

Bu arada, AB ülkelerinin Türk ihracatının en büyük pazarı olduğu göz önüne alındığında, Avrupa ekonomilerinin içinde bulunduğu sorunların halen Türkiye için önemli bir risk teşkil ettiği ifade ediliyor.

Cari açık

Cari işlemler dengesine bakıldığında da Türkiye'nin 17,4 milyar dolarlık cari açığı bulunuyor. Geçen yıl aynı dönemde, bu rakam 5,2 milyar dolar olurken, yılın tamamında 13,9 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Bu arada, uluslararası değerlendirmelerde ithalattaki güçlü seyre bağlı olarak GSYH'nın yüzde 4,75'ine yükselmesi beklenen cari açığın yaratacağı risklere dikkat çekildi. Küresel belirsizliklerin de olduğu bir ortamda bu gelişmelerin büyümeyi istikrarsız dış finansmana bağımlı hale getirebileceği ifade ediliyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/6-aylik-donemde-turkiye-ekonomisi_81670.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!