Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

6 Milyona ‘Fıskıye Dansı’

Başkentin kronikleşmiş birçok sorununa çözüm bulma noktasında zorlanan, metro inşaatlarının üstesinden gelemediği için Ulaştırma Bakanlığı’na devreden Anakent Belediyesi, yalnızca görsel içeriği olan projelere yöneliyor. Anakent Belediyesi, son olarak, Gençlik Parkı’nda “2.5-3 milyon Euro’ya mal olacak dans eden fıskıyeler projesi”ne ilişkin

Cumhuriyet Ankara
6 Milyona ‘Fıskıye Dansı’

Başkentin kronikleşmiş birçok sorununa çözüm bulma noktasında zorlanan, metro inşaatlarının üstesinden gelemediği için Ulaştırma Bakanlığı’na devreden Anakent Belediyesi, yalnızca görsel içeriği olan projelere yöneliyor. Anakent Belediyesi, son olarak, Gençlik Parkı’nda “2.5-3 milyon Euro’ya mal olacak dans eden fıskıyeler projesi”ne ilişkin Ankaralıların görüşüne başvuruyor.

Anakent Belediyesi, yeniden düzenlemesini daha önce tamamladığı Gençlik Parkı’na “Dans Eden Fıskıyeler” yerleştirmek için halkın oylarına başvuruyor. Gençlik Parkı’nın Atatürk Bulvarı’na bakan bölümünde, kavşağın kenarına yerleştirilen kamyonun üzerine asılan pankartla yurttaşlar oy vermeye çağrılıyor. Kamyonun içinde hazırlanmış oy verme kabinlerine girerek herkesin birden fazla oy kullanması da olanaklı. Kamyonun yanında güvenlik görevlileri de sürekli nöbet tutuyor. Kamyonun üzerine yerleştirilen büyük boy ekrandan da Gençlik Parkı’nda yapılacak fıskıye dansı gösteriliyor. Asılan pankartta da neyin oylamasının yapıldığı şöyle dile getiriliyor:“Dünyanın birçok büyük şehrinde dans eden fıskıyelerle görsel şov yapılmaktadır. Sizce Gençlik Parkı’na da böyle bir şov konulmalı mıdır?

Gençlik Parkı’na uygulanacak örnek şov ekranda görülmektedir. 2.5-3 milyon Euro’ya malolacak dans eden fıskıyeleri Gençlik Parkı’na koyalım mı? Kararı sizin oylarınız verecek.”

Dans eden fıskıye projesine biçilen 2.5-3 milyon Euro yaklaşık 6 milyon TL’ye (6 Trilyon) karşılık geliyor.

‘Kanal problemini çözsün’

Mamak Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Yusuf Sağlık da, ilçelerinde temel sorunların halen çözüm beklediğine dikkat çekti. Fıskıyeye harcanacak paranın Mamak’ın yol, kanal gibi altyapı sorunlarını çözmeye harcanabileceğini belirten Sağlık, “Gecekonduların yerine apartmanlar yapıldı, nüfus ve konut sayısı arttı. Kanalizasyon kapasitesi kaldırmıyor. Yağmur yağdığında kanalizasyon tıkanıyor ve pis su evlere geri tepiyor. Biz fıskıyeye harcanacak paraya talibiz. Mamak’ın kanalizasyon sistemine bu para harcanabilir” diye konuştu.

Mamak’ın her türlü sorunu bulunduğunu, bunların temel ihtiyaçlar olduğunu anlatan Sağlık, “Yol problemi var, kültür merkezi, sosyal merkez yetersizlikleri var. Yeter ki istensin, burata temel ihtiyaç çok” dedi.

‘Metro da yurttaşa sorulsun’

Anakent Belediyesi’nin dans eden fıskıye projesine harcanacak para için CHP Çankaya İlçe Başkanı Gökalp Cudi Çalışkan talip oldu. Çalışkan projeye harcanacak paranın Çankaya’nın sorunlarını gidermek için harcanabileceğini dile getirdi. Adeta “yılan hikâyesine” dönen metronun durumu ortada dururken ve halkın yaşam kalitesini tehdit ederken şova dönük icraatlara Çankayalıların ve Ankaralıların ihtiyacı olmadığını belirten Çalışkan, “Gökçek fıskıye ile uğraşacağına her yağmurda Meclis’in köşesinde patlayarak fıskıye gibi etrafa su çıçratan rögarları onarmalıdır. Her yağmur yağdığında Ankara sokaklarında doğal fıskıyeler inzanımıza zor anlar yaşatıyor. Daha önce havai fişek patlatmaya merak salan Gökçek’in yeni merakının fıskıye olduğu ortaya çıktı” değerlendirmesini yaptı. Gökalp, fıskıye yerine “metronun tamamlanıp tamamlanmamasını” Ankara halkına sormasını önerdi.

Proje ‘kabul edildi’

Dans Eden Fıskıye Anketi

11 bin 273 kişi katıldı

% 61.87 EVET

% 38.13 HAYIR

% 34.45 KADIN

% 65.55 ERKEK

Sonuçla ilgili olarak Anakent Belediye Başkanı Gökçek, “Her 3 kişiden 2’sinin yapılmasını arzu ediyor olması bu sistemin Ankara’ya kazandırılması gereğini ortaya koyuyor. 2011 yılında inşallah her gece belli saatlerde Ankaralılar bu gösteriyi izleyecek. Ankara’nın kararı bizim kararımızdır” değerlendirmesini yaptı.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/6-milyona-fiskiye-dansi_84361.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!