Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

6 Müze 'Avrupa Yılın Müzesi' Ödülüne Aday

Türkiye'den Sinop Arkeoloji, Çorum, Türkiye İş Bankası, Beşiktaş Jimnastik Kulübü, Santral İstanbul Enerji ve Çağdaş Sanatlar müzeleri ile Sunay Akın Oyuncak Müzesi ''Avrupa Yılın Müzesi'' ödülü için aday oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, Finlandiya'nın Tampere şehrinde 2010 yılında 33. Avrupa

Habertürk
6 Müze 'Avrupa Yılın Müzesi' Ödülüne Aday

Türkiye'den Sinop Arkeoloji, Çorum, Türkiye İş Bankası, Beşiktaş Jimnastik Kulübü, Santral İstanbul Enerji ve Çağdaş Sanatlar müzeleri ile Sunay Akın Oyuncak Müzesi ''Avrupa Yılın Müzesi'' ödülü için aday oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, Finlandiya'nın Tampere şehrinde 2010 yılında 33. Avrupa Müze Forumu (EMF) ödüllerinin verileceğini söyledi.

Türkiye'den 6 müzenin bu ödülü almak için aday olduğunu belirten Düzgün, şunları kaydetti:

"Son iki yıl içinde yenileme ve onarımlarını tamamlayarak 'Avrupa Yılın Müzesi' ödülleri için gereken kriterleri sağlayan Sinop Arkeoloji Müzesi ile Çorum Müzesi'ni aday gösterdik. Genel Müdürlük olarak yalnızca kendimize bağlı müzelerin değil, denetim yaptığımız özel müzelerin de bu forma katılmalarına öncülük ediyoruz. Türkiye İş Bankası Müzesi, Beşiktaş Jimnastik Kulübü Müzesi, Santral İstanbul Enerji ve Çağdaş Sanatlar Müzesi ile Sunay Akın Oyuncak Müzesi de bu kapsamda ülkemiz adına başvuruda bulunan aday müzeler arasında yer alıyor."

Başarımızı belgeliyor

EMF'nin 1977 yılından bu yana, yeni kurulan müzelerin desteklenmesi, müzecilik alanında yenilik ve girişimlerin teşvik edilmesi amacıyla her yıl, "Avrupa Yılın Müzesi Ödülü (EMYA)", "Avrupa Konseyi Ödülü" ve "Micheletti Vakfı Ödülü" adı altında üç ödül verdiğini belirten Düzgün, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ödüller, yeni kurulan veya son iki yıl içinde önemli yenileme çalışmalarını gerçekleştirmiş 50-60 aday müze arasında yapılan değerlendirme sonucunda belirleniyor. Ayrıca değerlendirmede, müze binalarının yapısı, teşhirdeki eserlerin değeri ve sunum şekli ile müzenin hayalleri, finansal organizasyonu, sosyal sorumluluğu, eğitim çalışmaları, pazarlama ve yönetim yapısı da dikkate alınıyor."

Bu yılki ödüllerin de ilk kez Türkiye'de verildiğini ve Bursa'da düzenlenen törende "Avrupa Yılın Müzesi Ödülü"nü Avusturya'daki Salzburg Müzesi'nin aldığını anımsatan Düzgün, "müzeciliği kavrayışındaki uzmanlık, kullandığı yenilikçi bakış açısı ve ziyaretçilerine verdiği önem nedeniyle" İstanbul Modern Sanat Müzesi'nin de "Özel Ödül"e layık görüldüğünü bildirdi.

Orhan Düzgün, bugüne kadar Türkiye'de 9 müzenin çeşitli ödüller aldığına işaret ederek, "9 müzemizin ödül alması, ülkemizin müzecilik alanındaki başarısını belgeliyor" dedi.

Öte yandan, yeni müzelerin kurulmasını sağlayarak ve yıpranan müze binalarını onararak müzeleri tarihin, bilimin ve sanatın buluştuğu modern mekanlara dönüştürmeye çalıştıklarını ifade eden Düzgün, müze personeline yurt içi ve yurt dışı eğitim fırsatları yarattıkları ve durağan müzecilik anlayışı yerine daha dinamik, etkin ve katılımcı çağdaş müzecilik anlayışıyla hizmet yürüttüklerini sözlerine ekledi.

9 müze ödüllü

Bugüne kadar 40 ülkeden bin 500 müzenin aday olduğu "Avrupa Yılın Müzesi Ödülü"ne 1997 yılında Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, "Avrupa Müze Forumu Özel Ödülü"ne İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Antalya Müzesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Rahmi Koç Endüstri Müzesi ve İstanbul Modern Sanat Müzesi, "Avrupa Konseyi Ödülü"ne de İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü ve Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi layık görülmüştü. Ayrıca, "Gezilmeye Değer Müze Ödülü"nü de Bursa Kent Müzesi uygun bulunmuştu.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü mevcut 99 adet Müze Müdürlüğü, bu müdürlüklere bağlı 90 adet birimi ve 127 adet düzenlenmiş ören yeri bulunuyor.

Aday müzelerin özellikleri

Türkiye'nin en modern müzeleri arasında yer alan Sinop Arkeoloji Müzesi'nde 3 bin civarında arkeolojik eser, bin 700 etnografik eser, 5 bin 340 adet sikke olmak üzere toplam 10 bin 500'e yakın tarihi eserin bulunuyor.

Alacahöyük, Boğazköy-Hattuşa, Pazarlı ve Kuşsaray gibi arkeolojik kazı merkezlerinden çıkarılan buluntuların sergilendiği Çorum Müzesi, internet üzerinden de sanal olarak gezilebiliyor.

2007'de halka açılan Türkiye İş Bankası Müzesi, bankanın kuruluşundan bugüne iktisadi, sosyal ve kurumsal gelişimine ait verilerin bir araya getirildiği, korunduğu ve toplumsal paylaşıma açıldığı kurum tarihi müzesi niteliğinde. Müzeye ait tüm detaylara http://www.muze.isbank.com.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü, Santral İstanbul Enerji ve Çağdaş Sanatlar müzeleri ile Sunay Akın Oyuncak Müzesi de tasarım ve eserleriyle dikkat çekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/6-muze-avrupa-yilin-muzesi-odulune-aday_70646.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!