Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

60 Yıllık Harabe Neues Müzesi Uykusundan Uyandı

İkinci Dünya Savaşı’nda gördüğü hasar nedeniyle kullanıma kapatılan Almanya’nın Berlin kentindeki ‘Neues Museum’ 64 sene sonra kapılarını meraklılarına açıyor. Restorasyonu İngiliz mimar David Chipperfield ve Julian Harrap tarafından tamamlanan müzenin yeni mimarisi epey iddialı. Almanya’nın Berlin kentinin içinden geçen Spree Nehri üzerinde küçük

Radikal Gazetesi
60 Yıllık Harabe Neues Müzesi Uykusundan Uyandı

İkinci Dünya Savaşı’nda gördüğü hasar nedeniyle kullanıma kapatılan Almanya’nın Berlin kentindeki ‘Neues Museum’ 64 sene sonra kapılarını meraklılarına açıyor. Restorasyonu İngiliz mimar David Chipperfield ve Julian Harrap tarafından tamamlanan müzenin yeni mimarisi epey iddialı.

Almanya’nın Berlin kentinin içinden geçen Spree Nehri üzerinde küçük bir ada olan Museuminsel’in (Müzeler Adası) içinde yer alan beş müzeden biri olan Neues Museum’un İkinci Dünya Savaşı sırasında yüzde 70’i hasar görmüş ve kapatılmıştı. Daha sonra Almanya’yı doğu ve batı olarak ikiye ayıran ünlü Berlin Duvarı’nın örülmesiyle bu iki taraf arasında kalan müze uzun yıllar sürecek bir uykuya yatmıştı.

Almanya 1990’ların başında müzeyi yeniden yapılandırmaya karar verdi ve 1993’te uluslararası bir yarışma düzenleyerek dünya çapında mimar ve restorasyon uzmanlarını restorasyon için yarıştırdı. Ancak o yılki yarışmadan tatmin edici bir sonuç çıkmadı, restorasyon ertelendi. Bir sonraki yarışma ise 1997 yılında yapıldı. Bu yarışmanın galiplerinin milliyeti Almanya’da ciddi tartışmalara neden olacaktı. Restorasyonu yapmaya hak kazanan David Chipperfield ve Julian Harrap İngilizdi. Sağ görüşlü basına göre ise müzeyi İkinci Dünya Savaşı sırasında İngilizler harap etmişti. Tüm bu tartışmaların gölgesinde Chipperfield tüm adanın restorasyon projesinin başına geçerek bir master plan hazırladı ve sonra çalışmalar başladı. Yaklaşık 12 yıl süren restorasyonun tüm ada için maliyeti 1.5 trilyon avroyken, bu meblağın 295 milyon avrosu Neues Müzesi için kullanıldı.

Savaşın izleri silinmedi

Geçtiğimiz ay tamamlanan restorasyonda eskinin birebir yenilenmesinden kaçınıldığı kadar, eserin yapısına modernitenin nüfuz etmesinden de uzak duran bir anlayış güdüldü. Müzenin orjinal yapısı korunurken Chipperfield’ın diliyle Mısır ve İlkçağ tarihi müzelerinin dilinden yardım alınarak yeniden anlatıldı. Restorasyonun en büyük özelliklerinden biri müzeden savaşın izlerini tamamen silmemiş olması. Çeşitli kısımlarında savaştan kalma izleri hâlâ duran, yeni çağdaş mimariyle, yapıldığı dönemin tuğla duvarlarını, süslemeli kubbesini birlikte var eden müzenin içi henüz boş. Bir dönem sahip olduğu görkemli koleksiyon pek çok farklı müzeye dağılmış, şimdi yeni bir koleksiyon oluşturuluyor.

Büyük bir tarihi zenginliğin sergilendiği beş müzeden oluşan ‘Müzeler Adası’ nın tamamı, Prusya Kültür Vakfı’na bağlı olan Berlin Devlet Müzeleri tarafından yönetiliyor. 1999 yılında UNESCO dünya kültür mirası listesine alınan ada, Berlin Devlet Müzeleri kapsamındaki Eski Müze, Yeni Müze, Eski Ulusal Galeri, Bergama Müzesi ve Ortaçağ koleksiyonunu içeren Bode Müzesi’nden oluşuyor. Burada yapılan ikinci müze olan Neues Müzesi ünlü neoklasist Karl Friedrich Schinkel’in öğrencisi Friedrich August Stüler tarafından 1841-1859 tarihleri arasında yapılmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/60-yillik-harabe-neues-muzesi-uykusundan-uyandi_68487.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!