Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

600 Yıllık Ayasuluk Kalesi 2012'de Gezilebilecek

İzmir'in Selçuk ilçesindeki Ayasuluk Tepesi ve Saint Jean Kilisesi kazılarının başkanlığını yürüten Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Büyükkolancı, geçen yıl kale içinde daha önce hiç bilinmeyen önemli bir yapıyla karşılaştıklarını, Kale Köşkü olarak tanımladıkları bu yapının büyük olasılıkla 1350-1390

yapi.com.tr
600 Yıllık Ayasuluk Kalesi 2012'de Gezilebilecek

zmir'in Selçuk ilçesindeki Ayasuluk Tepesi ve Saint Jean Kilisesi kazılarının başkanlığını yürüten Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Büyükkolancı, 14. yüzyılda inşa edilen kalenin, 2012 yılında ziyarete açılmasının planlandığını bildirdi.
    
Müzeler Haftası
etkinlikleri kapsamında Efes Müzesi'nde düzenlenen toplantıda çalışmalarla ilgili bilgi veren Büyükkolancı, geçen 3 yılda kaledeki konutların, yolların, sarnıçların ve hamamın kazılarını tamamladıklarını söyledi. 

Büyükkolancı, geçen yıl kale içinde daha önce hiç bilinmeyen önemli bir yapıyla karşılaştıklarını, Kale Köşkü olarak tanımladıkları bu yapının büyük olasılıkla 1350-1390 yıllarında Ayasuluk'un Aydınoğulları Beyliği'nin başkenti olduğu dönemde İsa Bey tarafından inşa ettirildiğini kaydetti.
    
Kaledeki kazıların büyük oranda tamamlandığını ifade eden Büyükkolancı, ''Kaleyi 2012 yılında ziyarete açmayı hedefliyoruz. Öncelikle projeleri İzmir Bölge Koruma Kurulunca onaylanan iç kale batı sur duvarları ve Kale Camisi'nde onarıma Selçuk Belediyesi'yle başlanacak'' dedi.
    
Mustafa Büyükkolancı, bu yıldan itibaren Saint Jean Kilisesi çevresinde yeni kazı alanlarında çalışacaklarını belirterek, ''Ziyaretçilerin kale doğu kapısından girip Arnavut kaldırımlı yollardan geçerek tüm kale içindeki yapıları gezecekleri ve restorasyon tamamlandıktan sonra kale duvarları üzerinde dolaşarak Selçuk ve Pamucak Ovası'nın güzel manzarasını seyredecekleri yeni bir güzergah oluşturmayı hedefliyoruz'' diye konuştu. (AA)

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/600-yillik-ayasuluk-kalesi-2012de-gezilebilecek_79715.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!