Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

600 Yıllık Hamamın 500 Yıllık Misafirleri

Bursa’da 1430 yılında yapılan Umurbey Hamamı’nın 2008’de restore edilerek, Sanat Galerisi’ne dönüştürülmesinin ardından, kapılarını, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç ile Tofaş CEO’su Ali Pandır’ın yaptığı “Eski Hamam Eski Tas” sergisiyle açtı.

Hürriyet Gazetesi
600 Yıllık Hamamın 500 Yıllık Misafirleri

Bursa’da 1430 yılında yapılan Umurbey Hamamı’nın 2008’de restore edilerek, Sanat Galerisi’ne dönüştürülmesinin ardından, kapılarını, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç ile Tofaş CEO’su Ali Pandır’ın yaptığı “Eski Hamam Eski Tas” sergisiyle açtı. Sergide, Mimar Naim Arnas’ın yaklaşık 30 yıl boyunca Türkiye’nin dört bir yanından topladığı, en eskisi 500 yıllık olan gülabdanlar, sabun ve sabunluklar (Kildence), nalın ve takunyalar, hamam tasları, havlular ve kirdenliklerden oluşan 1200 parça yer alıyor.

Tofaş Bursa Anadolu arabaları müzesi bünyesinde restore edilen Umurbey Hamamı’ndaki sergide yer alan parçalar, ziyaretçilere, geçmişe yönelik kültürel ve ekonomik analizler yapmayı da sağlıyor. Sergi hamam kültürü hakkında da bilgiler veriyor. Ayrıca Bursa’da bulunan Demirtaş (Timurtaş) hamamı, Eski Armutlu kaplıcası, Mahkeme (İbrahim Paşa) hamamı, Ördekli (Eski-Yeni) Hamamı ve Orhan Gazi Hamamı’nın maketleri de sergileniyor.

Önce hamam tası, sonra ibrik

Naim Arnas, Umurbey Hamamı’nın onarım öncesi çok kötü bir halde olduğunu belirterek, “Her şey kırılmış, çalınmıştı. Fıskiyesi bile yoktu. Fotoğraflara bakarak, restorasyon yaptık. Hamamın her şeyi orijinal, hiçbir ilave yapmadık” diyor. Sergide 600’e yakın tekstil ürünü bulunduğunu, diğer eşyanın ise metal olduğunu belirten Naim Arnas, koleksiyonuyla ilgili şunları söylüyor: “Önceleri param yoktu, hamam tası alıyordum. Daha sonra leğen, ibrik almaya başladım. Geçen zaman içinde bu koleksiyon oluştu. Koleksiyonum yeterli geldiği için sergide başkasına ait parçalar yok.”

Sergi, 7 Mart 2010’a kadar açık kalacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/600-yillik-hamamin-500-yillik-misafirleri_74145.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!