Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

61. Hükümet Mali Disiplin, Enflasyonla Mücadele ve Sürdürülebilir Büyümeye Odaklanacak

TBMM'den dün güvenoyu alan 61. hükümet, ekonomi alanındaki hedeflerine ulaşmak için belirleyeceği politikalarında, mali disiplin, enflasyonla mücadele ve istihdam esaslı yüksek ve sürdürülebilir büyüme konusundaki kararlılığını sürdürecek, bu konulara ağırlık verecek.

yapi.com.tr / AA
61. Hükümet Mali Disiplin, Enflasyonla Mücadele ve Sürdürülebilir Büyümeye Odaklanacak

61. Hükümet Programında Türkiye'nin 2011-2015 ile 2023 dönemlerinde ekonomi alanındaki hedeflerine geniş yer verildi. Programda, 'uluslararası bir başarı örneği' haline gelen ekonomi politikalarının etkili bir şekilde uygulanmaya devam edileceği belirtilerek, Türkiye'nin tüm dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik krizden hızlı ve güçlü bir şekilde çıktığı ve örnek ülke konumuna geldiği ifade edildi. Bu sonuca ulaşılmasında ekonomi politikalarında esas alınan şeffaflık, süreklilik, tutarlılık ve öngörülebilirlik ilkelerinin önemli rol oynadığına dikkat çekilen programda, 61. hükümet döneminde de bu ilkeleri esas almaya devam edileceği vurgulandı. Programda, uzun vadeli bakış açısıyla, sorunlara çözüm üreterek büyüme potansiyelini artıracak bir çizgi izleneceği kaydedildi.
    
Sürdürülebilir bir ekonomik kalkınmanın güçlü bir demokrasi ve evrensel normlara dayalı olarak işleyen adil bir hukuk düzeniyle mümkün olacağı belirtilen programda, yargı reformu başta olmak üzere bu konularda sağlanacak ilerlemenin, önemli bir aşamaya gelmiş olan ekonomik dönüşüm sürecini sağlamlaştırmak açısından da kritik bir rol oynayacağı ifade edildi. Programda, ekonomi politikalarının temel hedefinin mutluluğu ve refahı artırmak olduğu, rekabetçi dünyada insana, insanın niteliklerine, sağlıklı bir sosyal ortama yapılan yatırımların, aynı zamanda ekonomik potansiyele yapılan bir yatırım olduğu bilinciyle, ekonomi politikalarının güçlü sosyal politikalar ile bütünleştirildiği ve bir sosyal restorasyon dönemi başlatıldığı kaydedildi.

Etkin vergi sistemi için yapılacak çalışmalar
   
Kayıt dışılıkla mücadeleye kararlılıkla devam edileceği belirtilen programda, daha etkin bir vergi sisteminin oluşturulması için yapılması planlanan çalışmalardan bazıları şöyle:

- Vergi mevzuatının sadeleştirilmesi ve anlaşılır kılınmasına yönelik çalışmalar hız kesmeden devam edecek, bu kapsamda Gelir Vergisi Kanunu ve Vergi Usul Kanunu başta olmak üzere temel vergi kanunlarının gözden geçirilmesi çalışmaları önümüzdeki dönemde tamamlanacak.
- Kamu harcamalarının finansmanında doğrudan vergilerin ağırlığının artırılması sağlanacak.
- Vergi idaresinin altyapısının ve uygulama kapasitesinin iyileştirilmesi çalışmalarına devam edilecek.
- Kamu gelirlerinin güvenceye alınması ve vergi tabanının sağlıklı olarak tespit edilebilmesi amacıyla uluslararası alanda işbirliğinin ve koordinasyonun artırılmasına yönelik temaslar yoğunlaştırılacak.

Kamu harcamalarında kalkınma potansiyelini destekleyici mahiyette olan altyapı yatırımlarına ve sosyal amaçlı alanlara öncelik, başta Güneydoğu Anadolu Projesi, Doğu Anadolu Projesi, Konya Ovası Projesi olmak üzere bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmayı hedefleyen ekonomik ve sosyal altyapı projelerine önem verileceği vurgulanan programda, kamu kesimi yatırımlarının özel kesim yatırımlarını tamamlayacak şekilde ele alınacağı, başta kamu-özel işbirliği yöntemleri olmak üzere kamu altyapı yatırımlarında özel sektörün katılımını da sağlayan uygulamalara daha fazla ağırlık verileceği belirtildi.
   
Fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme
   
Fiyat istikrarını sağlama ve sürdürmenin para politikasının temel amacı olduğu, para politikasının, küresel krizin ardından önemi daha da ortaya çıkan finansal istikrarı da gözeterek ve fiyat istikrarını sağlama amacıyla çelişmemek kaydıyla büyüme ve istihdam politikalarını destekleyeceği ifade edildi.

Programda, diğer bazı hedefler, ''Tek haneli rakamlara inmiş olan enflasyon ve faiz oranları kalıcı hale getirilecek ve enflasyon oynaklığı yakından takip edilecektir, enflasyon hedeflemesi temel para politikası rejimi olmaya devam edecektir, dalgalı döviz kuru rejimi uygulaması sürdürülecektir, Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlamak için, uygulayacağı para politikasını ve kullanacağı para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde belirlemeye devam edecektir'' şeklinde sıralandı.

2011 yılı Haziran ayında yapılan yasal düzenlemeyle Finansal İstikrar Komitesi kurulduğu hatırlatılan programda, bu komiteyle finans sektörüyle ilgili düzenleyici kamu kurumlarının eşgüdüm içinde çalışması, muhtemel küresel senaryolarına karşı ülkeyi ve özel sektör kurumlarını hazırlıklı ve dayanıklı halde tutacak tedbirlerin alınmasının sağlanacağı kaydedildi.

Programda, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesinin hayata geçirildiği, burada vizyonun, İstanbul'un öncelikle bölgesel nihai olarak da küresel bir finans merkezi olması şeklinde belirlendiği, bu amaca yönelik ilan edilen strateji ve eylem planının titizlikle uygulandığı ve bu faaliyetlerle, İstanbul'un 2023 yılında dünyadaki en önemli 10 finans merkezi içinde yer almasının hedeflendiği kaydedildi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/61-hukumet-mali-disiplin-enflasyonla-mucadele-ve-surdurulebilir-buyumeye-odaklanacak_88300.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!