Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

7. İpekyolu Belediye Başkanları Forumu Gaziantep'te Başladı

İpekyolu Belediye Başkanları Forumu'nun 7'ncisi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde başladı. Zeugma Kültür ve Kongre Merkezi'nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in de katılımıyla gerçekleştirilen forum, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla açıldı.

yapi.com.tr / AA
7. İpekyolu Belediye Başkanları Forumu Gaziantep'te Başladı

İpekyolu Belediye Başkanları Forumu'nun 7'ncisi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde başladı. Zeugma Kültür ve Kongre Merkezi'nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in de katılımıyla gerçekleştirilen forum, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla açıldı.

''Dünya Vatandaşlar Örgütü'' (WCO) ve İpek Yolu Küresel Birliği Başkanı Dr. Young Hoon Kwaak, programın açılışında bugünün çok tarihsel bir gün olduğunu ifade ederek, ''Hepimiz açısından unutamayacağımız bir gün'' dedi. 

Dünyanın çeşitli ülkelerinden katılımcının Gaziantep'e geldiklerini aktaran Kwaak, ''Burada sizler gelecek nesiller için küresel medeniyetler yolunu açıyorsunuz. 21. yüzyılın Marko Polo'susunuz'' dedi.

WCO'nun geliştirdiği yerelleşme ve yönetişim kavramları hakkında bilgi veren Kwaak, şöyle konuştu: 

''Birincisi yerelleşme, birçok insan kaçınılmaz olarak küreselleşmeden bahsediyor. Tabii ki bunlardan bahsederken yerel, benzersiz, özellikle kültür ve doğanın özellikleri gözardı edilebiliyor. Dünya üzerinde birbiriyle aynı olan iki yer yok. İkincisi, yönetişim, genel bir konsepttir ve bu küresel medeniyetler ve vatandaşlar konseptinde her vatandaşın kendine özgü bir yaşamı vardır. Hepsine hizmet sunmak gerekir. Dünya Vatandaşlar Örgütü herkese hizmet sunulmasını öngörüyor. Gaziantep, bunu uyguluyor.''

Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan da İpekyolu'nun bir ''barış tarihi'' olduğunu ifade etti. Yolların insanı buluşturduğunu kaydeden Arıboğan, ''Bizler insanı ayrıştıran şeyleri biliyoruz ama buluşturan şeylere kafa yormadık. Dostlarımızla fazla hemhal olamadık, düşmanlarımızı tanıdık hep. Bir barış tarihini oluşturabilmek hepimizin vazifesi, bu yeni dünya kurma adına önemli. Medeniyet doğudan doğmuştur, medeniyetin beşiği doğudur'' diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Başkanı Kadir Topbaş da toplantının çok anlamlı olduğunu söyledi. Toplantıyı iki açıdan değerlendirdiğini belirten Topbaş, şöyle konuştu:

''Günümüz dünyasında tanıklık ettiğimiz bir olgu var. Dönemimizde dünyada küresel ve bölgesel güç dengeleri yer değiştiriyor. Bulutların yer değiştirmesi gibi ekonomik güçler de yer değiştirmeye başladı. Bunun önemli işaretleri var. Yeni bir hareketlilik ortaya çıkmakta. Burada dünya barışına önemli katkı sunacağımıza inanıyorum.''

Geçmişte site devletleri olduğunu ve şehirlerin önemli bir güç konumunda bulunduğunu ifade eden Topbaş, ''Günümüz dünyasında hızla şehirleşen bir dünyada kentlerin yönetimi önem arz ediyor. Artık ülkelerin mücadelesi bir tarafta kaldı. Her şeyden önce biz insanız. Hazreti Mevlana'nın bir sözü vardı, 'Aynı dili değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşır' diye. Dünyaya bunun bir mesaj olmasını diliyorum'' dedi.

Gaziantep Valisi Erdal Ata ise birçok uygarlığa ev sahipliği yapan bu toprakların Anadolu'ya önemli kültür zenginlikleri kazandırdığını vurguladı, katılımcılara Gaziantep hakkında bilgi verdi.

Pazar gününe kadar devam edecek foruma 30 ülkeden 120 yabancı konuk katılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/7-ipekyolu-belediye-baskanlari-forumu-gaziantepte-basladi_102823.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!