Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Zeugma Sular Altında!

Birecik Barajı nedeniyle sular altında kalmaktan kurtarılarak korunmaya alınan Zeugma antik kenti mozaiklerinin taşındığı Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi'nin 'inşaatı sırasında gerekli izolasyon çalışması yapılmadığı' için su aldığı ve tavanının aktığı ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Zeugma Sular Altında!

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, söz konusu durum, Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği raporla ortaya çıktı. Müdürlüğün, bakanlığa gönderdiği raporda, binanın bazı yerlerinde çökmeler meydana geldiği ve zeminindeki taşlarda kabarmaların oluştuğu kaydedildi. Raporda, müzede bulunan en az 2000 yıllık mozaiklerin de “nem tehdidi” altında bulunduğuna dikkat çekildi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün de rapor üzerine binada inceleme yapacağı, binanın gerekirse yeniden restore edileceği de vurgulandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait olan binanın müzeye dönüştürülmesi çalışmalarına, belediyece 2008 yılında başlanmıştı. Ancak çalışmaların bir türlü sonuçlanmaması üzerine bina, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2010’da, 25 milyon TL ödenerek satın alınmıştı. Binanın toplam maliyeti ise 45 milyon TL. Binanın mimari projesi Celal Abdi Güzer ve yardımcı mimar Selen Kansu’nun imzasını taşıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeugma-sular-altinda_108381.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!